Johan Hoogenboom, 1875-1943- (Coll. G. Steffinga, Bennekom leven en werken. Toch is het zinvol enkele facetten van zijn activiteiten nader te belichten. Met name zijn werk op bouwkundig en taalkundig gebied. Over zijn werk als architect laten we zijn jongere broer Marinus Hoogenboom Pzn. aan het woord. Hij schreef op 23 juni 1967 in een brief aan zijn nicht Mr. Anne Bolle onder andere het volgende: "Eenmaal schrijvende over de familie Hoogenboom lijkt het nuttig gewag te maken van de architectonische verdiensten van Johan Hoogenboom Pzn. (1875-1943). Na zijn studie in Delftheeft hij zich in Renesse gevestigd. Hij heeft daar en in de omtrek verdienstelijk en blijvende bouwwerken helpen tot stand brengen. De res tauratie van slot Moermandvan de Plompe Toren van Koudekerke, de kerk van Burgh na de brandzijn blijvende monumenten. Voorts staan er diverse villa's en antiek-verbouwde woonhuizen, onder andere "het Anker' te Haamstede, als juweeltjes van bouwkunst. Toch maakte hij ook wonderlijke afwijkingen van de algemene smaak en praktijk. Sterk, becntiseerd werd. de toen moderne school met- vierkante raamvlakken, aangeplakt aan de gotische kerk van Renesse. In Ellemeet bouwde hij een lagere school, waarbij de lesklassen licht en uitzicht op het noor den hadden, want het was zijn theorie dat de lokalen dan gelijkmatiger verwarmd en verlicht bleven, door geen volle zon uit het zuiden. Klaarblijkelijk heeft hij bij die bouwwijze verzuimd de â– weerkundige statistieken te raadplegen, want- het gemeentebestuur heeft tientallen jaren getobd met voortdurende klachten van koude en vocht- en lichtgebrek. Ik ineen dat de stormvloed van 1953 aan deze mis lukking een einde maakte. Ik herinner me ook de verbouwing van de school in Noordwelle, die veel kritiek, opleverde door de verzakking van onvoldoende funda menten van de aangebouwde zijvleugel. Vooral in latere jaren waren de ambachtslieden met deze architect niet tevreden. Hij kwam dikwijls niet ofte laat bij de bouwwerken of vertraagde deze. Zijn droevige huiselijke omstandigheden met de slepende, slopende ziekte van zijn vrouw en wat eigenwijsheid speelde hem daarbij panen. Maar de vele welgeslaagde bouwwerken zijn een blijvende herin nering aan deze zo sympathieke en zachtaardige Hoogenboom. In de jaargangen 1911, 1914 en 1915 van het Bouwkundig Weekblad en in derde jaargang aflevering 2, maart 1911 van Het tweemaandelijks tijdschrift "Bouwkunst" publiceerde Hoogenboom artikelen over de restauratie van slot Moermond. In zijn derde Schouwse Schets "De clrie Stollepen" laat hij Jaonus van Westerdlme een nauwkeurig beeld schetsen van het leven in en om deze oude Schouwse 109

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 111