IKER, HAAMSTEDE Haamstede: 'Het A nker, een juweel tje van bouw kunst (Coll. Slreekarchivariaat Schou wen- Duiveland) boerderijen. Hij beschrijft heel gedetailleerd over de bezoeken aan zijn familie in 'Leêge land'. Hoe de boerenfamilies op deze boerderijen woonden en werkten. Hoogenboom heeft ongetwijfeld in zijn jonge jaren zijn familie in Duivendijke en Ellemeet bezocht. In die tijd is waarschijnlijk zijn bijzondere belangstelling voor de stolpboerderij ontstaan. De herinneringen aan zijn verblijf op de stolpen zullen zeker van pas zijn gekomen bij zijn latere studie over dit boerderijtype, getiteld "Een en ander over de oude boerderijen op Schouwen-Duiveland". In deze stu die, welke nooit is gepubliceerd, beschrijft Hoogenboom op de voor hem beken de, steeds zorgvuldige en gedetailleerde wijze, de ligging van de boerderijen in het landschap, geaccentueerd door het omringende houtgewas in een vrijwel boomloze omgeving. Hoe het hoofdgebouw bijna zonder uitzondering in de rich ting oost-west werd gebouwd. Dat ook de bouw en de indeling van de meeste stolpen, van schuur en woonhuis volgens een bepaald patroon werden uitge voerd. Ook de hoogteligging van de stolp krijgt aandacht. In het oude polderland meestal op een soort terp of rug in tegenstelling tot de ligging op de duinpolders. Hoogenboom constateert in zijn studie dat door opsplitsing van bedrijven en door verbouwingen reeds veel van de schoonheid van de boerderijen verloren is gegaan. In de jaren 1918 en 1919 heeft hij met enkele anderen de bouw van de burger woonhuizen met schijn-trapgevels zonder dat daar een dak achter was gebouwd aan het Vrije te Zierikzee sterk bekritiseerd. Door middel van ingezonden stukken in diverse kranten mengde hij zich her haaldelijk in discussies op velerlei gebied. Op het taalkundig gebied heeft hij zich naast het schrijven in streektaal en zijn instructie voor het schrijven in de streektaal ook beijverd voor vereenvoudiging van het standaard Nederlands. Waarschijnlijk hebben de opvattingen van de neerlandicus doctor Roeland Anthonie Kollewijn hem ten zeerste aangesproken en was hij lid van de in 1893 door Kollewijn opgerichte Vereniging tot vereen voudiging van onze spelling. Reeds bij zijn vestiging in Renesse ontdekken we in zijn pennenvruchten in het standaard Nederlands een afwijkende spelling. De uitgang 'Lijk' van bijvoorbeeld onmiddellijk en dadelijk schrijft hij consequent als onmiddellik en dadelik. 110

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 112