Bijzonder is voor hem biezonder. Voor de letter 'x' schrijft hij 'ks' en voor de let ter 'c' de Ietter 'k\ Halverwege de jaren twintig laat hij deze schrijfwijze min of meer los en komen we beide spellingen in zijn werk tegen. De redacteuren van kranten en tijdschriften, waarin Hoogenboom schreef en publiceerde namen deze afwijkende spelling niet altijd van hem over. De redac teur van de Zierikzeesche Nieuwsbode had er kennelijk niet zoveel moeite mee. De ene keer nam het wel over de andere keer niet terwijl de redacteur van het Middelburgsch Dagblad zeer beslist de standaardspelling toepaste. De redacties van de bouwkundige vakbladen namen zonder uitzondering genoegen met deze afwijkende spelling. Het handschrift van Johan Hoogenboom. Onderstreept de afwijkende spelling. (Coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland) Als correspondent heeft hij gedurende een groot aantal jaren zijn medewerking verleend aan de totstandkoming van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Marinus Hoogenboom besluit zijn eerder vermelde brief met de constatering dat de droevige huiselijke omstandigheden met de slepende, slopende ziekte van zijn vrouw zijn leven en werken in de jaren voor het overlijden van zijn vrouw sterk heeft beïnvloed. Zij overleed op 19 juni 1929. Waarschijnlijk is het overlijden van zijn vrouw ook de oorzaak geweest, dat hij abrupt het schrijven in de streektaal heeft beëindigd. (Deze veronderstelling werd ongevraagd bevestigd door een aangetrouwde neef van Hoogenboom). Schreef hij op 4 januari 1929 aan het slot van zijn feuilleton "Schouws Dialect" dat hij alle reacties op het feuilleton, de werkelijke vondsten, de mooie woorden en de aar dige veronderstellingen spoedig hoopt te veiwerken en er later voor in de gele genheid te zijn om er uitgebreider op terug te komen. Helaas is er na bovengenoemde datum geen enkel geschrift in de streektaal van de hand van Johan Hoogenboom alias Kees Kollenaer meer teruggevonden. Op 26 november 1931 treedt hij te Renesse opnieuw in het huwelijk, ditmaal met zijn nicht Tona Theresia Bolle, geboren 26 december 1875 en overleden op 26 december 1952. De familie Hoogenboom woonde gedurende vele jaren in "Huize Grol" aan de Stoofweg te Renesse. 111

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 113