volledig uit ons beeld. Pas in mei 1802 komen we hem opnieuw tegen als de gemeente Kerkwerve op Schouwen-Duiveland een beroep op hem uitbrengt.' Vestiging te Kerkwerve (oktober 1802) Op 30 mei 1802 wordt hij verkozen uit drie kandidaten en na op 31 augustus met succes het kerkelijk examen te hebben volbracht wordt hij benoemd. Als eerste wapenfeit houdt hij een intree-preek over 1 Korinthe 9 vers l6b...'Wee mij zo ik het Evangelie niet verkondige...'. Geen van de aanwezigen kon toen vermoeden dat dit als opschrift boven Lambert's jaren in Kerkwerve niet zou misstaan. Lambert en Geziena trouwen tien dagen later in Amsterdam, en een maand erna vestigen ze zich in Kerkwerve. Het zijn vruchtbare jaren daar op het Zeeuwse platteland. Met uitzondering van 1809 komt er tot 1810 elk jaar een kind ter wereld. Slechts twee jongetjes en een meisje overleven echter de eerste levens jaren. Veel meer dan deze kille gegevens is er over de periode 1802-1810 niet te vinden. Pieterson vervulde binnen de classis de functies die zijn collega's ook vervulden. Niets wees er op dat zijn leven veel anders zou verlopen dan dat van zijn collega-dorpspredikanten De dood van Geziena (juni 1810) Dan sterft op 2 juni 1810 zijn vrouw Geziena, na twee weken eerder een twee ling ter wereld te hebben gebracht. Het is Lambert zelf die in het lidmatenboek haar overlijden aantekent. De tweeling sterft twee maanden later. De dominee blijft dan achter met twee zoontjes en een dochter. Dat het eerste jaar van de Franse bezetting een breukpunt vormt in leven en car rière van Pieterson valt op te maken uit de acta van de classis uit dat jaar. De dominee is nog maar zelden aanwezig op de vergaderingen, en op 8 mei 1811 besluiten zijn collega's om Pieterson toch maar eens te verzoeken bij de eerstvol gende vergadering te verschijnen en "...redene van zijne langdurige afwezigheid te geven". De vergadering erop voldoet de dominee aan deze eis en weet hij zijn gehoor te overtuigen dat er dwingende redenen aan zijn absentie ten grondslag lagen. 29 Januari 1812 is het echter helemaal mis. De classis is dan in een buitengewone Kerkwerve, Hervormde Kerk, aan bet einde van de negentiende eeuw, kort voor de verbouwing. (Collectie li. Kesleloo. Brouwershaven 20

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 22