ff' Kerkwerve, rechts op de foto de dorpsherberg, ongeveer honderd jaar na het drama rond dominee Pieterson. (Collectie 11. Kesteloo, Brouwershaven) vervoerd geworden". En of dat alles nog niet voldoende is, blijkt ook 's mans drankgebruik weer beneden alle peil. Op 3 mei jongstleden, zo is de burgemees ter 'langs geloofwaardige wegen' ter ore gekomen, was de predikant zo dronken dat hij niet in staat bleek de kansel te beklimmen. De vergadering van de classis besluit hierop nog dezelfde dag een drietal gecommitteerden - de heren Ie Sage ten Broek, Pleyte en de Wit - naar Kerkwerve te sturen. In Kerkwerve aangeko men, ontkent Pieterson alle beschuldigingen. Zijn onvermogen tot prediken op 3 mei had niets van doen met de consumptie van drank. Hij had een toeval gehad. Ouderling Van den Pimmelaar zou dit kunnen bevestigen, aangezien deze vlak erna bij hem was gekomen en toen niets van dronkenschap had bespeurd. Dit soort toevallen had hij de laatste tijd vaker. Ze gingen veelal gepaard met 'slape righeid en bedwelming'. Hij had ouderling Van den Kasteele er al eens bijgeroe pen. Deze lezing van Pieterson wordt door de beide ouderlingen bevestigd. De commissieleden zijn echter niet zo snel overtuigd. Pieterson had toch immers op 1 en 3 mei anderhalve 'pint jenever' laten halen? Ja, dit was wel zo, erkende de dominee, maar die jenever was voor het wassen van zijn kinderen, en om te schenken aan enkele lieden die een Voer' hout kwamen brengen. De commissie verlegde de aandacht vervolgens naar de andere bezwaren die er tegen Pieterson waren ingebracht. Hoe zat het nu; had hij zijn gehele bibliotheek verkocht of niet? Pieterson ontkent dit: Nee, dat waren 'eenige oude boeken van mijn vader'. Waar zijn boeken dan waren? "Thuis op den zolder"! En meubelen had hij al helemaal niet verkocht; zeker niet na de schorsing. Wat niet wegneemt dat zijn geldelijke zorgen groot zijn. Dat hij dagelijks in Zierikzee kwam, was om geld te krijgen om te kunnen eten. Als hij daar dan was zette hij z'n 'reiszak' stee vast in 'De Meelbaal'. Drinken deed hij er echter nooit. En ook had hij 'die vrouw' er nimmer opgezocht. Ze was wel nog een keer met haar moeder naar Kerkwerve gekomen om geld te eisen. Dat is alles. De commissie komt er zo niet uit. Men is het oneens over de conclusies die aan Pietersons ondervraging ver bonden moeten worden en besluit de classis te adviseren een nader onderzoek in te stellen. 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 25