Kaloo, waren een berucht zandbankengebied ten zuiden van de toevoerroute naar de Roompot, de hoofdvaarweg naar de haven van Zierikzee. De drift Willem Weezepoel en zijn collega Willem Landman, torenwachters van de Lange Jan in Middelburg, hadden op de 29ste juni dankzij het heldere weer een fraai uitzicht over Walcheren. Vanaf hun hoge post waren zij getuige van de ramp en zij constateerden dat al vrij snel na de stranding, nog in de loop van de middag, de Roompot bij vloed weer vlot kwam en ging driften. Doordat diverse zeilen nog in top waren blies de westzuidwesten wind het schip geheel stuurloos het vaar water Roompot in. Weezepoel rapporteerde over de zeilen in telegramstijl: 'het voormarszeil op de rand. toch de schooten neer, het kruiszeil van top, grootzeil in de gijs, grootmarszeil vast, de bezaan uitge[h]aald, bram- en bovenbramraas op maar de zeilen [h]alf vast'. Verschillende vissersvaartuigen zagen het schip voor bijkomen en vier vissers wisten zelfs aan boord te komen. Het schip had toen vijf voet water in het ruim. Om acht uur 's avonds dreef het schip dwars voor Oranjezon en kwam een loodsschokker bij het schip ten anker. Alle pogingen om het lek te vinden waren vruchteloos, 's Nachts werd de Roompot door de bemanning van de loodsschokker ten anker gebracht bij de derde zwarte ton aan de ingang van het Veergat en daar zonk het schip langzaam weg. Op 30 juni om tien uur 's ochtends waren de masten van het schip nog steeds zichtbaar vanaf de Lange Jan. De bemanning van de loodsboot was bezig de zeilen los te slaan. In de middag van de eerste juli braken de kruis- en grote stengen van de onder masten ter hoogte van de ezelshoofden, de verbindingsstukken tussen masten en stengen, 's Nachts brak ook de voorbramsteng. Vanaf dat moment was het schip vanaf de Lange Jan niet meer te zien en verdween het voorgoed onder water.13 De wrakstukken Al snel na het vergaan van de Roompot spoelden er wrakstukken aan op de noordoostkust van Walcheren. Op het strand van de gemeente Vrouwenpolder kwamen, naast drie lege watervaten, een filtreermachine. een houten spoelbak en een witgeschilderde houten kippenren aan. Een loodsboot had een grote, blauwe barkas van het schip aangetroffen en op sleeptouw genomen, wellicht de omgeslagen boot waarin drie bemanningsleden het leven lieten. Alle goederen werden aangebracht bij de burgemeester-strandvonder die ze op 30 juli weer overdroeg aan de heren Borghmans en Banier te Vlissingen, procuratiehouders van de kapitein en de reder.1' Ook op het grondgebied van de gemeente Arnemuiden spoelden wrakstukken aan. Op 1 juli hadden diverse vissers al de volgende goederen bij de burgemees ter aangebracht: 22 ra's, stengen, spieren en gieken, drie zalings, een ezelsoord, een trap, een lummel (draaibaar verbindingsdeel van een mast), een kippenhok, een zitbank, een bramzeil, vier stukken zeilen, blokken en enig touwwerk. Op 5 juli werden rechthebbenden in de Mtddelburgsche Courant opgeroepen om de goederen bij de burgemeester te reclameren. In de week daarop kon de burge meester hier nog drie stengen, een giek, een spiertje, een zeil en het nodige touwwerk aan toevoegen.1S De nasleep Zodra de Zeeuwse marine-autoriteiten de eerste berichten over de ramp binnen- 51

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 53