de gevolgen. Nog maar 33 jaar, getrouwd en sinds twee jaar in het bezit van een goede baan als zeeloods der derde klasse, moest hij nu voor twee jaar de gevan genis in en was hij zijn baan voorlopig kwijt. Hij probeerde er dus alles aan te doen om het vonnis aan te vechten. Het hoger beroep bij het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland haalde niets uit: deze bevestigde het vonnis op 16 janu ari 1854. Daarop ging hij in cassatie bij de Hoge Raad, maar ook dit hielp niet: het appèl werd op 11 april 1854 verworpen. Vanaf dat moment was zijn straf definitief en werd hij in augustus 1854 afgevoerd uit het stamregister van het Loodswezen. Of deze opeenstapeling van tegenspoed hem teveel is geworden of het zware gevangenisregime uit die tijd hem de das om heeft gedaan is niet meer te achterhalen. Feit is wel dat hij tijdens zijn verblijf in de Strafgevangenis te Hoorn, waar hij zijn straf uitzat, op 7 november 1855 overleed.2- Het wrak De Roompot was in vrij ondiep water gezonken met vijf vadem water boven het schip. De toppen van de masten waren zelfs bij hoog water nog net zichtbaar. De burgemeester van Arnemuiden vond echter dat het obstakel opgeruimd dien de te worden. Het lag precies aan de ingang van het Veergat waardoor de Arnemuidse vissersschepen een grote kans liepen dat hun netten of ankers in het wrak verstrikt raakten. Hij stelde voor het wrak met buskruit op te blazen. De Inspecteur van het Loodswezen te Vlissingen veegde dit verzoek echter van tafel: het wrak was 'op geruimen afstand zichtbaar en dus in zooverre niet als gevaar lijk voor de scheepvaart te achten'. Ook was hij van mening dat het buskruit wei nig uitwerking zou hebben omdat de luiken open stonden en de 'zeer geslotene lading zich nog, op een klein gedeelte na, in het ruim bevindt'. Mochten de mas ten na enige tijd 'uitslaan' dan zou zoals gebruikelijk een wrakton worden geplaatst.2' Detail van cle 'Hydrografische kaart van het Broiiwershavensche Zeegat. Roompot en Oosterscbelde', i860, bijgewerkt 1865. In de Roompot, voor de monding van het Veergat, is de wrakton van de Roompot ingetekend. (Rijksarchief in Zeeland. Historisch-to/jogin/iscbe atlas Zelandia Uluslrata, cat.nr. 1208) 54

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 56