Een flinke storm op 26 september 1853 deed het wrak naar een diepte van negen vadem zakken met een slagzij over bakboord. Er stond inmiddels zes vadem water boven het schip. Omdat de masten nu niet meer zichtbaar waren besloot de Inspecteur van het Loodswezen tot plaatsing van een ton boven het wrak ter voorkoming van ongelukken en het verlies van ankers en touwen. De wrakton werd op 11 oktober gelegd in de peiling 'de toren van Zierikzee oost '/2 zuid, de toren van Veere zuid ten oosten'. Het verantwoordelijk Ministerie van Marine liet een 'bericht aan zeevarenden' uitgaan, dat onder andere gepubliceerd werd in de Nederlandsche Staatscourant* Enkele jaren later, in 1856, rapporteerde een tonnenlegger dat het wrak niet meer in de buurt van de wrakton zou liggen. Op 6 november onderzocht de beman ning van de Veerse loodsboot No 1 de ligging van het wrak en vond het op een scheepslengte ten zuidwesten van de wrakton op circa 10 vadem diepte. Eén van de masten reikte door de zijdelingse ligging van het schip nog steeds tot dicht onder cle waterlijn zodat de wrakton nog niet opgenomen kon worden. In juli 1865 was de wrakton losgeslagen en werd deze aangebracht bij cle commissaris van het Loodswezen te Zierikzee. De tonnenlegger in Veere kreeg opdracht de ton op te halen en 'met den meesten spoed op de daarvoor bepaalde plaats te heileggen'. Vanaf dat moment bleef het stil rond het wrak.-0 Epiloog Al 142 jaar rust het wrak van de Roompot nu op de bodem van de Oosterschelde. Het is thans een Rijksmonument. In de zomer van 1993 kwamen twee Belgische duikers in het nieuws die beweerden het wrak gevonden te hebben. Zij toonden de pers diverse geborgen voorwerpen, waaronder een scheepsbel met het op schrift 'De Roompot-Zierikzee' en een gouden ring met de initialen 'P.J.B.'. Na enige berichten over de financiën benodigd voor het maken van filmbeelden van het wrak ebde de publiciteit weg en dreigde het schip weer in de vergetelheid te raken.27 Zeker voor negentiende-eeuwse koopvaardijschepen hoeft onze kennis echter niet afhankelijk te zijn van enkele opgedoken voorwerpen uit scheepswrakken. Juist deze periode is rijkelijk bedeeld met vele bewaard gebleven archieven van overheidsinstellingen, die allemaal hun eigen bemoeienis hadden met de han delsvaart. Ondanks het nogal weerbarstige karakter van deze bronnen kan een goed voorbereide duik hierin de geschiedenis van menige koopvaarder boven water brengen, zeker wat betreft de achtergronden en mogelijke nasleep van een De Minister van Marine Brengt bij deze ter kennis van belanghebbendendat in het zeegat de Roompot [Ooster Schelde), dwars van de roode ton van Onrastop het aldaar gezonken wrak van het schip de Roompot eene wraJcton is ge plaatst in de peilingen de toren van Zierikzee O. I/2 Z. de toren van Veere Z-. t. O.per miswyzend kompas. 's Gravenliageden 22sten October 1853. Re Minister voornoemd J. Enslie. Aankondiging van de plaatsing van een wrakton boven de Roompot in de Nederlandsché Staatscourant, dinsdag 25 oktober 1853, nr. 252. Hei bericht werd daarna nog enige malen herhaald. 55

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 57