ZILVERBON militairen. Zij maakten deel uit van het 38ste Bataillon Landweerinfanterie en verble ven aanvankelijk bij particulieren. Later verhuisden ze naar een leegstaande woning aan de Oude Haven en voorzagen voortaan in hun eigen onderhoud. Het evangeli satielokaal aan de Lange Nobelstraat werd kosteloos afgestaan en ingericht als hos pitaal. De soepkokerij in diezelfde straat kwam gratis ter beschikking van de mili tairen, zodat ze hun potje konden koken en de maaltijd op de zolder van het 'hospitaal' konden gebruiken. De kosten van inkwartiering werden betaald uit de renteopbrengst van een particulier fonds, het zogeheten "Fonds voor Kazerneering". Serie 549 WETTIG BETAALMIDDEL. KONINKRIJK DER NEDERLANDEN. Groot ÉÉN .GULDEN. 3N ftG! moiM/ dc ankpridigin Wordt ter betaling aangenoméüi,' door De Nederlandsche Bank en aan alle Rijkskantoren. Inwisselbaar in zilver na aankondiging. 7 Augustus 1914. Geregistreerd De Minhtér oan Financiën De Agent van hel Ministerie oan Financiën Het namaken of vervalBchcn van zilverbons met liet oogmcrlj^cf£y die als edit' en onvcrvalscht uit te geven of te doen uitgeven wordt gestraft pjéf gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren. Zilverbon, uitgegeven augustus '1914. (CollectieJ.P.JLokker. Op 24 september verscheen in de Zierikzeesche Nieuwsbode voor het eerst een dringende oproep om zonodig hulp te bieden aan ontheemde Belgen. Dat kon op drie manieren gebeuren: kosteloze huisvesting aan individuen of gezinnen, het tegen betaling opnemen van vluchtelingen en het geven van hulpgoederen ten behoeve van huisvesting en onderhoud. Voorlopig bleef het echter rustig, omdat de meeste vluchtelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren bleven of met boten naar Dordrecht, Rotterdam en andere plaatsen langs de Hollandse rivieren werden gebracht. Deze betrekkelijke kalmte verdween op slag toen duidelijk werd dat door plaats gebrek elders ook Zierikzee en de dorpen op het eiland te maken kregen met de komst van vluchtelingen. Begin oktober vertrokken reeds enige leden van het comité naar Roosendaal om een aantal vluchtelingen op te halen. Op 9 oktober, de dag van cle val van Antwerpen, reisden leden van het comité naar de grens in Brabant, 's Avonds namen zij, "na een blik geslagen te hebben in eene namelooze ellende", 200 vluchtelingen per extra-tram mee naar Zierikzee. Daags daarop berichtte de Commissaris der Koningin, Mr. H.J. Dijckmeester, aan de burgemeester dat er een stampvolle boot met 200 vluchtelingen op het punt stond naar Zierikzee te vertrekken. Daarna kwamen nog eens honderden vluchtelingen de stad binnen om vandaar naar andere plaatsen op het eiland gebracht te worden. In die oktobermaand werden in totaal 2000 vluchtelingen in Zierikzee opgevangen en voor een deel doorverwezen. 61

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 63