De eerste opvang gebeurde veelal door particulieren. In de Zierikzeesche Nieuwsbode verschenen lijsten met namen van vluchtelingen en bij wie zij waren ondergebracht. In dezelfde krant verscheen op 28 september onder de kop "Menschenliefde is Menschenplicht" de volgende oproep: "Welnu, steekt dan ook de hand der menschenliefde uit. verleent binnen uw woning gastvrijheid aan de slachtoffers van den oorlog, biedt hun een plaats aan uw disch en een leger stede in uw woning aan, en gij zult een goed en heilzaam werk verrichten." Uiteraard was het niet mogelijk om alle vluchtelingen onder te brengen loij parti culieren en daarom werd van de N.V. Concertzaal een zaal gehuurd, en ingericht met 70 bedden. De correspondent van de krant berichtte op 12 oktober: "Wij behoeven geen schets te geven van die stoet van mannen, vrouwen en kinderen, die met pakken beladen van kade of haven naar de Concertzaal schuifelend voorttrokken. En aan menigeen ontsnapte een kreet van diep medelijden met die menschen die hun woon- en haardsteden ontvloden waren." Velen hadden een moeizame reis ach ter de rug. De vluchtelingen die op vrijdag 9 oktober in Zierikzee aankwamen, waren donderdagmorgen uit Antwerpen met de zogenaamde 'St. Annekensboot' (scheepjes die tussen het Steen in Antwerpen en de overkant St. Anneke voeren) via Vlissingen in Middelburg terecht gekomen. Vandaar zijn ze toen met trein en boot naar Zierikzee gegaan. De berichten in de krant hadden een duidelijk effect op de bevolking van Zierikzee. Talloze particulieren kwamen naar de Concertzaal om gezinnen op te halen. De hospitaalsoldaten hielpen met de bagage. Overdag was de Concertzaal ook ontmoetingspunt voor zo'n 400 Belgen en was een deel afgeschermd om dienst te doen als ziekenboeg. Om de zinnen te verzetten en het wachten te bekorten werden concerten gegeven en vermaakte de heer Boltini de vluchtelin gen met een goochelvoorstelling. Ook in de oude Meisjesschool werden vluchtelingen ondergebracht en voorma lig stadgenoot Schuurbeque Boeye stelde zijn leegstaande woning ter beschik king. Vermogende vluchtelingen namen hun intrek in hotel Juliana aan de Lange Nobelstraat of hotel Van Oppen zoals Léon Rodrique Schul met vrouw, vier kin deren en twee dienstboden. Vrijdagnacht 18 december hebben de vluchtelingen voor het laatst in de Concertzaal geslapen en kon er voor het eerst in vier maan den weer een voorstelling worden gegeven. De overgebleven vluchtelingen ver trokken naar de voormalige Nutsschool, school A, in de Wevershoek. Toen in april 1915 Belgische vissersschepen uit Antwerpen, Heijst en Zeebrugge in Zierikzee aankwamen werd in diezelfde school nog eens aan ruim '100 Belgische kinderen les gegeven door een drietal onderwijzers uit Antwerpen. Het "Comité Zierikzee", zoals het kortweg genoemd werd, had niet alleen de zorg voor huisvesting en onderhoud, maar kreeg ook te maken met allerlei andere pro blemen. Bijna alle vluchtelingen moesten worden gevaccineerd tegen de pokken. In totaal zijn 488 vluchtelingen gevaccineerd en gerevaccineerd. Dit gebeurde in de Grote Kerk. Alle gevaceineerden kregen een recept mee met het stempel van de gemeente Zierikzee en de handtekening van de arts. Dit papier is hen bij terugkeer naar Antwerpen overigens goed van pas gekomen. Omdat de meeste vluchtelingen niet in het bezit waren van een door het Duitse consulaat in Nederland afgegeven pas, mochten zij de grens niet passeren. Toen ze ten einde raad het recept lieten zien mochten ze alsnog de grens over. Uit angst voor besmetting werd op aandringen van de Territoriaal Bevelhebber in Zeeland alle 62

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 64