In Noordwelle kregen de vluchtelingen dagelijks per hoofd een halve kilo brood en verder per week 1,4 kilo spek, 0,5 1 bonen, 0,5 1 erwten, 0,5 kg vet en elke vijf dagen een halve hectoliter kolen. De meeste vluchtelingen zijn uiteindelijk naar het kamp in Ede vertrokken. De Belgen die in Ouwerkerk bij de boeren in de omgeving werk vonden brach ten hun verdiende loon naar de penningmeester van het comité. Bij vertrek naar huis of naar een opvangkamp kregen zij hun gespaarde loon mee. Alle 25 vluch telingen kwamen uit Lier. In Renesse is geen geldinzameling gehouden. Alle steun werd in natura gegeven. De 45 vluchtelingen werden bijna allemaal ondergebracht in het grote leegstaan de herenhuis van de familie Hoogenboom. Op één gezin na werd iedereen door gestuurd naar het kamp te Ede. In Zonnemaire werden de meeste gezinnen die op 9 en 11 oktober aankwamen ondergebracht bij particulieren. Twee gezinnen kwamen terecht in de bewaar school. Aanvankelijk waren 20 burgers bereid gevonden om de beide gezinnen in de school te onderhouden, maar de burgemeester vond dat het de verant woordelijkheid was van de hele bevolking. Er werd een commissie gevormd die geld bijeen zou brengen en voor de mensen zou zorgen. In totaal zijn er 19 man nen naar Engeland gegaan om daar in de fabrieken te gaan werken. De overigen zijn naar de kampen Ede en Nunspeet gestuurd tot spijt van de bevolking want, "Zóó waren de vluchtelingen reeds ingeburgerd, dat het scheiden hun 'wee' deed. Ook bij de commissie en bij zeer vele ingezetenen zullen aangename her inneringen aan den tijd van hun verblijf blijven bestaan. Gaarne hadden ze nog langer hier gebleven, maar de circulaire van den Regeeringscommissaris maakte een einde aan het 'Eldorado' dat ze hier hadden gevonden." Bronnen en literatuur Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland, Zierikzee: Archief Comité Zierikzee tot Hulpverlening aan Vluchtelingen, Notulen Raadsvergaderingen gemeente Z/en&2r<?e,augustus-december 1914 A. van der Hoeven, Geschiedenis van de Mobilisatie te Zierikzee, augustus '1914- November 1918, Zierikzee 1925 J. Schot BWzn, Vlaamse vissers als vluchtelingen in Zierikzee 1914-1918 Kroniek van het Land van de Zeemeermin Schouwen-Duiveland, 1987. Verslag van het Provinciaal Comité lot Hulpverleening aan Vluchtelingen in Zeelandaugustus 1914- 1 juli 1915, Middelburg, 1915 L. de Vos e.a., Belgische Militaire Geschiedenis aan de hand van documenten 830-1990 Zierikzeesche Nieuwsbode, augustus 1914-juni 1915 70

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 72