wordt in zoveel verschillende betekenissen gebruikt dat het moeilijk wordt om een definitie te geven. Om nog maar niet te spreken van de waardeoordelen die aan het begrip gekoppeld worden. Modern wordt gezien als met zijn tijd meege gaan, als positief. Niet modern zijn betekent clan ook achtergebleven en ouder wets in de negatieve betekenis van de woorden. Helaas is er geen ander begrip dat gebruikt kan worden om de veranderingen te omschrijven die zich hebben voorgedaan in Nieuwerkerk voor en na de Ramp. De meeste theorieën over modernisering zijn het echter met elkaar eens dat drie elementen in ieder geval optreden wanneer er sprake is van modernisering. Op economisch vlak neemt het belang van de agrarische sector af ten voordele van de industriële sector. In het geval van Nieuwerkerk kijk ik, omdat die plaats weinig tot geen industrie kent. voornamelijk naar de bereidheid tot modernisering zoals die zich uit in mechanisering en scholing. Daarnaast worden de machtsverhoudingen tussen de mensen onderling minder bepaald door familie en aanzien maar meer door diploma's. Verder neemt in een moderne samenleving de kerk geen belangrijke plaats in het openbare leven meer in. Dit levert voor wat betreft mijn onderzoek het volgende plaatje op. Om moderni sering aan te duiden in Nieuwerkerk moet ik de hiervoor genoemde veranderin gen constateren op het gebied van de economie, het geloofsleven en het sociale leven. Gezicht op cle westzijde van Nieuwerkerk. (Coll. Slreekarchivariaal Schouwen-DuiveUmd) Economie De economie van Nieuwerkerk in de jaren veertig en vijftig is gebaseerd op de landbouw, net als overigens in het merendeel van de plaatsen in Zeeland. De agrarische bedrijven vormden de belangrijkste vorm van werkgelegenheid in Nieuwerkerk. 72

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 74