Sociaal Zoals eerder gezegd was er in Nieuwerkerk een aantal families die de invloedrij ke posten min of meer onder elkaar verdeelde. Een goed voorbeeld van de manier waarop binnen de dorpsgemeenschap met de functies werd omgespron gen, zien we bijvoorbeeld in het bestuur van de landbouwvereniging 'Eendracht Bindt'. Ten tijde van de oprichting is C. J. van Westen sr. voorzitter. Hij wordt opgevolgd door zijn zoon C. J. van Westen jr., zonder dat daar bezwaren tegen worden geuit. Hetzelfde geldt voor een ander bestuurslid H. C. van de Zande. Ook hij wordt als bestuurslid opgevolgd door zijn zoon (Job. van de Zande). Vooral de familie Van de Zande vormt een goede illustratie van de manier waar op dit machtsnetwerk functioneerde. H. C. van de Zande is in de periode van mijn onderzoek de eerste Van de Zande die we tegenkomen. Het is overduidelijk dat hij onderdeel was van het machtsnetwerk. Hij was voor de ARP lid van de gemeenteraad, maakte deel uit van het polderbestuur en was bestuurslid van de landbouwvereniging. Daarnaast maakte hij deel uit van het Groene Kruis en van het bestuur van de Boerenleenbank. Ook was hij lid van de kerkeraad van de Nederlandse Hervormde Kerk en deed hij mee aan een gespreksgroep waar alle notabelen van het dorp deel van uitmaakten. Hij had dus invloed op een groot aantal terreinen en bovendien had hij via die gespreksgroep ook privé contacten met de andere notabelen van het dorp. Bij zijn zoon is die invloed op de ver schillende delen van het sociale leven op Nieuwerkerk nog duidelijker aanwezig. Diens invloedssfeer spreidt zich uit over alle aspecten die in dit artikel worden genoemd. Hij was bestuurslid van de Boerenleenbank en de Landbouwvereni ging (economie), voorzitter van de ijsvereniging (sociaal) en lid van het kiescolle ge van de Nederlandse Hervormde Kerk (religieus). Daarnaast is zijn echtgenote bestuurslid van de vereniging voor de totstandkoming van een algemene kleuter school. Deze familie heeft op alle fronten van het sociale leven van Nieuwerkerk een vinger in de pap en heeft dat al heel lang. Sommige families, onder andere liet eerste bestuur van de Coöperatieve Boe rei deen ba uk Nieuwerkerk, 1925. Zittend van links naar rechts: J-I.A. Caanderse, M.J.W. Boogerd. li. C. van der Lande en M.C. Boogerl (kassier). Slaand de commissie van toezicht: \V. Flik weert Az.. C.J. van Westen en A.J. Steen dijk. (Coll. Slreekarchivaiiaat Scbouwen-Duiveland) 80

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 82