de Van de Zandes, bevinden zich al in de vorige eeuw in dat machtsnetwerk. De functies die door leden van die families werden vervuld, veranderden wel maai de families zelf behielden hun invloed. Andere 'regentenfamilies' zijn de families Steendijk, Wandel, Gaanderse en Van Klinken. In cle jaren dertig werd er overi gens wel al aan de posities van die families getornd. De burgemeester J. Bouman was als zodanig de opvolger van zijn vader, F. Bouman. Zij beiden hebben meer dan dertig jaar het burgemeesterschap binnen de familie Bouman gehouden. J. Bouman wordt in 1934 opgevolgd door een relatieve buitenstaander, A. A. van Eeten, die zoals het in een interview wordt uitgedrukt®, wat meer scholing had dan Bouman. Dit kan gezien worden als een vorm van bureaucratisering en is als zodanig een teken van modernisering. Conclusie Het is moeilijk om tot een eensluidende conclusie te komen aangaande de modernisering in Nieuwerkerk na 1953. De drie aspecten van modernisering tre den niet tegelijkertijd op. Op het vlak van cle economie vond al vroeg een sterke vorm van modernisering plaats. De inwoners van Nieuwerkerk waren bereid tot mechanisering en wilden meer onderwijs volgen. Ook de stichting voor de bevordering van de mechanische vlasbewerking kan gezien worden als een voor beeld van die bereidheid tot modernisering. Maar de meeste van deze voorbeel den vonden al voor de Ramp plaats. In religieus opzicht is het al wat moeilijker om lot een conclusie te komen. De rol van de kerken in de samenleving verandert niet wezenlijk na 1953. Aan de rol van ds. Westenhof valt te zien dat de kerk meer een stabiliserende factor was. En ook hier zien we weer dat de meeste veranderingen die er zijn in 1953 min of meer een voortzetting zijn van gebeurtenissen die al na de oorlog zijn begonnen, In sociaal en politiek opzicht zijn twee veranderingen te zien. Ten eerste wordt steeds meer belang gehecht aan diploma's zoals het voorbeeld van de burge meestersopvolging aanwijst. Verder neemt de rol van een partij (de ARP) af ten opzichte van een andere (de PvdA). Aan de grote lijnen verandert verder weinig in de periode direct na de Ramp. De meeste gemeenteraadsleden maken nog steeds deel uit van het 'regenten-netwerk', dat al heel lang de macht had in Nieuwerkerk. 81

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 83