Het lijkt er dan ook op dat Nieuwerkerk na de Ramp een kruising is van een moderniserende en een niet-modemiserende gemeenschap. Ten tijde van de Watersnoodramp vormt Nieuwerkerk vanuit sociologisch oogpunt dan ook een curieuze mengeling van moderniserende en achtergebleven elementen. En de invloed van de Ramp op dit alles? ik vrees dat de directe invloed van de Watersnoodramp voornamelijk beperkt blijft tot de vernietiging die hij op ver schrikkelijke schaal heeft veroorzaakt. De weggespoelde huizen, machines etc. worden vervangen door respectievelijk huizen en machines die na de Ramp als modem gelden. Ten aanzien van de dieperliggende vormen van modernisering is hooguit sprake van al aanwezige processen die door de Ramp alleen maar bespoedigd zijn. Muziekvereniging "Oefening en Uitspanning" te Nieuwerkerk op het plein voor hel Dorpshuis. (Coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland) Onderaan v.l.n.r.: Jan Lemsom (oud-lid). Bram Heyboer. Kees Radewall, Leen Heyboer. Jan Bom, Corn. Heyboer, Koos Heyboer (directeur) Izak Radewall, Willem Heyboer. Niklaas Bom. Marien Stoutjesdijk. Leunis van Klinken. Staand v.l.n.r.: Willem Brouwer, Wim RadewallJz., houwtje Stoutjesdijk, Katy Radewall, Willy Schoenmaker. Wim Radewall, Tonny Heyboer, Siem de IFeyler, Corrie Heyboer Md., Els Radewall. Adr. Radewall. Bram Heyboer Mz., Niklaas Lemsom, I-Ian Visser, Jaap van Dienst, I-Ian de Vin, Marien Heyboer. Cees Lievense, Kees Radewall. Johannes Lemsom. Noten N.B. Dit artikel is gebaseerd op mijn afstudeerscriptie met dezelfde titel. Voor een uitgebreide bron vermelding wordt hiernaar verwezen. 1. S. Leydesdorff, Hel wateren de herinnering; de Zeeuwse watersnoodrampAmsterdam 1993, pg. 78 2. G. van der Ham, Zeeland '1940-1945; deel 2, pg. 603- 3. liet leven van de middenstanders in Nieuwerkerk, artikel in de Zierikzeesehe Nieuwsbode van 10 september 1982. 4. Inleiding op de inventaris van het archief van de stichting ter bevordering van de mechanische vlasverwerking, Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland. 3. Schouwen-Duiveland na de Ramp van 1 februari 1953rapport van de stichting voor praktische psychologische en pedagogische arbeid vanwege de Nederlandse Hervonnde Kerk. 6. J. E. Ellemers, DeJebniari-ramp: sociologie van een samenleving in nood, Assen 1936, pg. 80. 7. Banning (red.), Handboek pastorale sociologie dl. 1; Zeeland, Zuidhollandse eilanden, Noord brabant en Limburg, 's-Gravenhage 1953, pg. 121. 8. Nieuwsbrief Westerhof van 1 september 1953, handschriftenverzameling Duiveland nr. 5, Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland. 9- Gesprek met dhr. P. Flikweert te Nieuwerkerk. 82

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 84