de betreffende raadsleden en wethouders gesteld was. Waren het wel echt de beter gesitueerde boeren die toen de dienst uitmaakten? Vervolgens moet hetzelf de worden uitgezocht voor 1919, waarna door vergelijking met de situatie van 1917 kan worden vastgesteld in hoeverre zich ingrijpende veranderingen voorde den. Langs die weg kunnen we ons enigszins een beeld vormen van de mate van verstrengeling van economische en politieke machtsposities op het niveau van de dorpssamenleving Hoewel het natuurlijk ideaal zou zijn geweest als dit alles had kunnen worden uitgezocht voor alle gemeenten op Schouwen-Duiveland, was dat voor deze bij drage helaas niet mogelijk. Daardoor zullen wij ons noodgedwongen moeten beperken tot hetgeen gevonden werd met betrekking tot slechts één enkele gemeente: de al eerder ter sprake gekomen en in 1917 nog zelfstandige gemeen te Kerkwerve. De gemeenteraad van Kerkwerve telde in 1917 zeven leden. Drie daarvan waren de liberale beginselen toegedaan, drie waren antirevolutionair, en één vertegen woordigde de Christelijk-Historische Unie. Het waren zonder uitzondering land bouwers en allen betrekkelijk tot zeer welgesteld. Niet één plaatselijke midden stander haalde hun inkomensniveau. De gemeenteraad nan Kerkwerve bijeen in de raadzaal ter gelegenheid van de installatie van burgemeester Baas op 15 september 1957. Van links naar rechts: L van der Wekken. A. Dalebout, MM. Hanse. wethouder G. van der Sluis, mevr. DM. Baas-Kemp, burgemeester W. Baas, wethouder G.J. van der Ongel, J. Boot en M.C. van der Linde. (Coll. Streekarchivariaal Schouwen-Duiveland) Verrassenderwijs bleek in 1919 uil" niets dat zich inmiddels een aanmerkelijke kiesrechtuitbreiding had voorgedaan. Nog steeds bestond de raad van Kerkwerve uit drie liberalen, drie antirevolutionairen en één CHlJ-er. Weliswaar gelukte het de antirevolutionairen deze keer voor het eerst een wethouderszetel te bemachti gen, maar dit succesje stond geheel los van de kiesrechtuitbreiding. Nog steeds maakten uitsluitend de boeren de dienst uit: geen enkele middenstander of land- 87

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 89