de raad, W. Kloet (CH), in Eikerzee moest smid Gilyamse plaats maken voor weer een landbouwer. Opnieuw waren dus zesentwintig van de achtentwintig raadsleden boer. Bij de raadsverkiezingen van 1923 was voor het eerst ook het algemeen kiesrecht voor vrouwen van kracht. Ook van deze kiesrechtuitbreiding waren de effecten nauwelijks merkbaar. In Eikerzee drong de landarbeider J.L. Kloet (AR) door tot de raad. In Duivendijke werd Willem cle Voogd herkozen. In Kerkwerve vaardig de de AR, behalve twee boeren, voor het eerst ook een niet-boer af: de 'veldar- beider' J.F. Fondse-, Vijfentwintig van de achtentwintig raadsleden waren nog altijd boer. Hel voormalige gemeentehuis in Kerkwerve. 1996. (Coll. Streekarchiuclriaut Schoii wen-Duiueland'j Dat bleef zo in 1927. Willem de Voogd werd toen in Duivendijke opnieuw her kozen en in Kerkwerve kon J.F. Fondse aanblijven. In Eikerzee moest de landar beider J.L. Kloet (AR) zijn zetel afstaan aan de plaatselijke kantoorhouder van de PIT A. Ornée (lib.). In 1931 bestond de gemeenteraad van Ellemeet nog altijd geheel, en die van Kerkwerve bijna geheel uit boeren. In Eikerzee werden, behalve vier boeren, twee PTT-beambten en een commissionair in de raad gekozen. En in Duiven dijke vaardigden cle antirevolutionairen naast Willem de Voogd een tweede land arbeider af: J. Kloet Jac.zn. Deze zou in 1935 als eerste landarbeider in de geschiedenis van Eikerzee gekozen worden tot wethouder. In datzelfde jaar deed de landarbeider A.J. Verboom als eerste vertegenwoordiger van de SDAP zijn in tree in de gemeenteraad van Ellemeet; die bestond verder geheel uit liberale en confessionele boeren. Deze gebeurtenissen lijken op een doorbraak in het emancipatieproces van de landarbeiders te wijzen, maar die schijn bedriegt. Want al begon vanaf dat 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 91