kend, was dat in ieder geval niet omdat men hen verweet dat zij te weinig opkwamen voor het algemeen belang of dat men twijfelde aan hun bestuurlijke capaciteiten. Het punt was veeleer dat ook niet-boeren zich steeds meer gingen interesseren voor het lokale bestuur en dat ook zij zich toegang tot de plaatselij ke bestuurlijke arena wensten te verschaffen. En dan hebben we het niet zozeer over de weinige middenstanders en andere zelfstandigen die zich daar vanouds ook al vaak, naast de boeren, ophielden, als wel over een heel nieuw slag bestuurders dat. zijn opwachting maakte5. Dat proces voltrok zich over de volle breedte van de plaatselijke politiek: van PvdA tot WD en van CDA tot SGP. Het voltrok zich in een periode waarin de lokale politieke cultuur als gevolg van een sterk toegenomen vervlechting in nationale netwerken meer en meer zocht naar afstemming op de nationale cul tuur. Schouwen-Duiveland raakte na de oorlog, en zeker na de ramp, hechter dan ooit in de Nederlandse samenleving geïntegreerd. Meer dan tevoren gingen de plaatselijke politieke groeperingen op het eiland bij het uitzetten van de eigen koers letten op hoe men elders de dingen aanpakte. Deze ontegenzeglijk toege nomen oriëntatie op de bredere nationale samenleving bevorderde ook dat er een eind kwam aan een lange periode waarin vrijwel alle politieke groeperingen juist in boeren geschikte bestuurders zagen. In menige kiesvereniging ging men zich afvragen waarom anderen daar niet even geschikt of zelfs geschikter voor Vier burgemeesters op een rij in 1985. Van links naar rechts: E. Baerends oud-burgemeester van Micldenschouwen, daarna burgemeester van Dooien), W Baas (oud-burgemeester van Kerkwerve, Sint Laurens en Sint Anna land), S. Francke (oud-burgemeester van Kerkwerve en Middenschol/wen. daarna burgemeester van Valkenisse) en W. den Boer (burgemeester van Micldenschouwen). De foto is genomen ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester Fra ncke te Valkenisse op 15 april 1985. (Foto: J.D.C. Berrevoets; coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland) 95

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 97