landen maakte een voordracht van drie personen voor zowel de dijkgraaf ais voor ieder van de gezworenen, waaruit de Koning een keuze deed. Dit gold echter alleen de polders, die aan zee lagen. In de overige polders werden de dijkgraaf en de gezworenen gekozen door de vergadering van ingelanden. Evenals bij de calamiteuze polders bedroeg de zittingsperiode zes jaar69. Vielen alle polders en waterschappen onder deze reglementen, Schouwen en Walcheren behielden hun aparte status. Voor het Waterschap Schouwen stelden Provinciale Staten in 1871 een eigen reglement vast. Het bestuur werd gevormd door een algemene vergadering, bestaande uit een voorzitter, vier heemraden en achttien hoofdingelanden. Voorzitter en heemraden vormden het dagelijks bestuur. Naast de ontvanger-griffier was een waterbouwkundig ambtenaar werk zaam. De voorzitter en de heemraden werden door de Koning benoemd uit een door de hoofdingelanden opgestelde aanbeveling van drie personen. De zittings periode van de leden van het dagelijks bestuur bedroeg vijf jaar. Een jaar langer duurde de termijn van de hoofdingelanden. Stemgerechtigde ingelanden in Schouwen waren degenen, die tenminste twee hectare grond in eigendom had den. Later werd dit tot één hectare teruggebracht70. Ook in cle 19de eeuw waren er vele personele unies tussen de waterschaps- en gemeentebesturen. Van de twaalf dijkgraven in 1854 waren er vier burgemeester, één wethouder en twee raadslid. Van de 24 gezworenen waren er twee burge meester, twee wethouder en negen raadslid. Tenslotte de ontvangers-griffier. Van de elf waren er vier wethouder en één raadslid. Heel wat opmerkelijke combina ties waren er. Jhr. W.D. de Jonge was behalve lid van Provinciale Staten van Zeeland tevens wethouder van Zierikzee en ontvanger-griffier van Schouwen, van de Vierbannen van Duiveland en van de Klein-Bettewaardepolder. Zijn zoon, jhr. Mr. B.C. Can ISIS-1882). (Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland, Verzameling foto's Waterschap Schouwen.) Kristallen bowl. aangeboden aan mr. B.C. Can ter gelegenheid van. diens 25-jarig jubileum als voorzitter van hel Waterschap Schouwen op 3 november 7 779. 25

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 29