Diepe duinvallei in de Verklikkerduinen 1936). Fair: R.ten Kale. coll. F.Beekman. De vciliei die uitstoof tot bei grondwater is tegenwoordig dicht begroeid en wordt wel liinnenverklikker genoemd. Lel op de tivee mensen om een idee te krijgen van de enorme afmetingen. en vervolgens op de maaltijd, die bestond uit kabeljauw, gevolgd door "een gebrade Feije" (gemeste haan), kalkoen en kalfsborst, 's Avonds at men een sala de met ragout van het overgebleven vlees 10. Een en ander werd weggewerkt met menig glas wijn. Wat oolc doorging was de strijd tegen de stropers (wat de dorpsbewoners zagen als gewoonterecht). Zelfs de helmpoters mochten nog geen konijntje meenemen. Ze mochten alleen een spa meenemen in het duin, geen "korven, stokken ofte ander wapen" en de aannemers van de helmpoting mochten niet "rommelen, stommelen, spitten, graaven of gaten te maaken, om eenige conynen, jong ofte out:, te neemen..." De in 1653 genoemde Eijerhil12 heette niet voor niets zo. De komst van de Bataafse Republiek en daarna de Fransen betekent een breuk in het bestuur en ook in de regelmaat van de helmpoting juist in een tijd dat er veel droge jaren waren en het duin weer aardig ging stuiven. De indruk is dat de Heerlijke duinen (Zeepeduinen) in de 18de en 19de eeuw minder last hadden van verstuiving. De oude middeleeuwse situatie is daar gestabiliseerd. Koninkrijk De Grafelijke duinen later Staatse duinen, werden nu de Domaniale duinen op Schouwen. De vraag bleef wie verantwoordelijk was en betaalde voor het kost bare onderhoud. In 1803 werd het onderhoud van de rentmeester-generaal overgeheveld naar de toen gevormde Centrale Directie van Schouwen, Burgh en Westland. Aanvankelijk was er subsidie, maar die werd in 1808 al ingetrokken (Wilderom,1964). De minis- 52

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 56