Na 1872 gingen alleen de bannen voort met hun helmpoting aan de binnenkant van de duinen om het cultuurland te beschermen. De polder Schouwen was in 1872 vrij verklaard (Burgh en Westland bleef calamiteus) en bemoeide zich niet meer met het inwendige duinbeheer. De bannen of 'duunpolders' waren nimmer een deel van polder Schouwen. In 1889 schreef de minister: "Voor het domeinbestuur zie ik geene reden om kos ten te maken voor het instandhouden der duinen, welke slechts weinig inkomsten opleveren,..." '6. Wat gebeurde er allemaal in de duinen? Vee liep er rond met ca.300 beesten (koei en). De jacht was belangrijk, hoewel de grote aantallen van 10.000 konijnen per jaar na 1864 terugliepen tot minder dan de helft. In 1879 werd gedacht over "beteeling van de Westerse Laegte met zomergewassen" '6. Er waren proefnemin gen met dennenaanplant, o.a. door Staring (1863-1870). Men zag zeker het gevaar van het stuktrappen van de duinen door de koeien en beval "het vee op warme zomerdagen den tocht over de duinen naar het strand te beletten" '6. Aan de Oude Hoeve, een smal duin ter plaatse van het vroegere Palinxgat, twist te men over urgente duinbeplanting en nam het Rijk het beheer weer over. Ook waren er in '1879 plannen de duinen en inlaagkades daar te doorgraven. Er moest een toeleidingskanaal komen, een stenen duiker met eiken vloeddeur en een gedeeltelijk overdekte grenen goot naar het strand. In sommige jaren was er namelijk grote overlast van water in de winter. Vanuit de duinen stond de Hoge- zoom soms onder water! 17 De ingelanden van de Oosteren Ban verwierpen het plan in 1880. Du iniuilering la igs Jonge Ja n Boeyesweg (1984). Foto: F,Beekman Gemaaltje Westerenban (ca. 1.980), Foto: F. Beekman Lage delen van de Westeren en Oosteren Ban kennen in de winter vaak hoge grondwaterstanden, soms zelfs boven bet maaiveld. Tenville van de agrarische bedrijfsvoering wilde men vroeger dit winterwater snel afvoeren. Daartoe waren ver schillende "duumvaeleringen gegraven. Met molentjes of ge maal tjes werd bet water over lage duin- ruggen gepompt waarna het op natuurlijke wijze afliep naar polder Schouwen. Er zijn in die tijd pogingen ondernomen de duinbannen bij polder Schouwen te voegen. Schouwen was tegen, want die vreesde de hoge kosten bij de Oude Hoeve. Op zich zou een doorbraak ter plaatse Schouwen niet bedreigen, omdat daar bij het Watergat een natuurlijke laagte is omgeven door hogere duinen. De ontvanger der registratie en domeinen Roëll schreef in 1888 een pleidooi voor aanplanting van zeker driekwart van de duinen met Noorse den. "Op de laagst gelegen duinpannen kan men berken, esdoorn, acacia en Hollandsch griendhout planten". De "tegenwoordige kale slechts met kruiden begroeide oppervlakte der duinen (is) een onnatuurlijke toestand..."18.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 58