Index groei inwonertal werk. Het geringe zielental echter vormt een zwak draagvlak voor verdere ont wikkeling: in 1951 272.000 inwoners in Zeeland en in '1993 364.000. Bovendien is de arbeidsmarkt er lange tijd door het eilandelijke isolement versnipperd. Tot medio jaren zestig beschikte Schouwen-Duiveland niet over vaste verbindingen. Het lage gebooitenoverschot (in 1978 0,28 tegenover landelijk 0,44) gaf ook geen ondersteuning aan de economische groei. Dit cijfer is weer te verklaren door de uitwijking van veel jonge mensen en als gevolg daarvan een sterke vergrijzing. Het inwonertal van Schouwen-Duiveland beliep in '1900 23145 en in 1950 23.803, een groei van 2,4 procent. Voor Zeeland gold een groei van 25 procent, voor Nederland 73 procent. Alleen in de Westhoek (2108 naar 3295 inwoners) en in Zierikzee (respectievelijk 6835 en 7085) zat enige groei door recreatie-, woon- en centrumfuncties en in het westen nog enige fruitteelt. Goeree-Overflakkee -dich ter bij Rijnmond gelegen- ontwikkelde zich op gelijke wijze maar wel wat sneller. Vergelijking met andere Zeeuwse regio's Nederland, Zeeland en regio's - Nederland Zeeland Schouwen-Duiveland X-Walcheren A Zuid-Beveland Zeeuws-Vlaanderen Hiermee is de vergelijking met de demografische ontwikkeling van de overige regio's in Zeeland aan de orde gesteld. Die ontwikkeling is zeer uiteenlopend geweest. Tot en met omstreeks medio jaren zeventig neemt Walcheren het groot ste aandeel van de bevolkingsgroei van Zeeland voor zijn rekening. Een uitzon dering vormen de jaren zestig in Zeeuwsch-Vlaanderen onder invloed vooral van de vestiging van Dow in Terneuzen. Na het midden van de jaren zeventig neemt Zuid-Beveland die prominente rol over. Met bescheidener percentages dringt sinds de jaren tachtig ook Schouwen-Duiveland zich naar voren. Van Tholen kan wor den vastgesteld dat het inwonertal sinds ongeveer 1990 de achterstand op dat van Zeeland gaat inlopen en zelfs uitloopt op dat van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is duidelijk dat de bevolkingsgroei en dus het zwaartepunt in de economische ontwikkeling zich verplaatst in de richting van Oost- en Noord-Zeeland. Walcheren ziet zijn aandeel in de laatste tien jaar verminderen. Zeeuwsch- Vlaanderen vertoont sinds ongeveer 1980 zelfs een absolute teruggang. In de gra fiek, die de lijn van de demografische ontwikkeling aangeeft, volgt Walcheren de trend van Nederland. Na 1972 stijgt zij boven de lijn voor Nederland uit, om na 1981 weer ingelopen te worden. Zuid-Beveland loopt in de tweede helft van de 62

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 66