Verkavelingstoestand 1946 (links) vergeleken met 1972 rechtsvoor een gedeelte van Schouwen. Visserij Na de Tweede Wereldoorlog bestond de visserij voornamelijk uit de mosselcultuur met op Schouwen-Duiveland Bruinisse en Zierikzee als concentratiepunten en aanvoer naar de verwaterplaatsen in Yerseke. Na een terugloop van de Ooster- schelde als productiegebied door een in de jaren vijftig optredende mosselparasiet en door de achteruitgang van het produktiemilieu als gevolg van de Deltawerken, levert thans de Waddenzee tweederde van de kweek. Brouwershaven stond bekend als plaats waar de, in Ouddorp (Goeree) aangevoerde garnalen, werden gepeld (60 gezinnen). In de sector werkten in '1947 191 personen. Ook de oestercultuur heeft heel wat tegenslagen moeten doorstaan. In de strenge winter van 1962-1963 vroor de voorraad aan platte Zeeuwse oesters in de Ooster- schelde dood. Het grootste deel van de oestercultuur bestaat nu uit Japanse creuses, die goedkoper zijn, sneller groeien en wat wranger van smaak zijn. De vergelijking van het Zeeuwse schaaldier met de Japanse als zou de eerste op een tournedos en de tweede op een gehaktbal lijken, is wel "wat" overdreven. Het herstel van de Zeeuwse oester werd begin jaren tachtig getroffen door de ziekte bonamia ostrea. Er vond een verplaatsing naar de Grevelingen plaats waar in 1988 de ziekte ook toe sloeg. Er zijn thans nog ruim twintig Zeeuwse oesterkwekers, waarvan een deel in Bruinisse. Het geringe rendement maakte het noodzakelijk te combineren met de teelt van mosselen en kreeften. De mosselziekte uit de jaren vijftig is verdwenen. Rond de Oosterschelde werken zo'n 1300 mensen in de visserij-sector. Industrie en diensten Industrieel is de betekenis van Schouwen-Duiveland altijd bescheiden geweest. De fabriek van bakkerij-grondstoffen, de Kon. Zeelandia in Zierikzee, met onge veer 100 arbeidskrachten, was heel lang de enige echte industrie op het eiland. Zij is ontstaan uit een kleine bakkerij die beschuitgelei ging maken en ontwikkelde zich tot een stuwend bedrijf dat vanuit het eiland "exporteerde". Het lag niet zo voor de hand de vestigingsplaats op het eiland te handhaven, maar het efficiënte 66

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 70