Het waterschapswezen Ook het waterschapswezen op Schouwen-Duiveland heeft de tijd weerstaan. In 1959 werden de 27 polders en waterschappen geconcentreerd in één waterschap. Dit kon zich inzetten in een steeds grotere taakstelling voor wat betreft het beleid van de waterkering in het kader van het Deltaplan, van de waterbeheersing, de waterkwaliteit, het wegbeheer en het milieu in het algemeen. Met de oprichting van één waterschap voor Midden- en Noord- Zeeland in 1996 vond een fusie plaats die zich kan meten met nieuwe taken. Samen met de gemeente Schouwen- Duiveland kan het waterschap die taken efficiënt vervullen. Men denke bijvoor beeld aan de aanwijzing van de Oosterschelde als Nationaal Landschap, aan de sanering en verdere ontwikkeling van de Westhoek en aan de verbetering van het wegenstelsel. De verstedelijking Van dragende betekenis is een verdergaande verstedelijking. In Zeeland is die nog te weinig uitgesproken. De steden zijn de regisseurs van de regionale ontwikke ling. De accenten van die ontwikkeling zijn gelegen in de dienstensector, de leef omgeving en de groei van de -ook culturele- informatiesector. In onze provincie hebben het platteland en zijn dorpen geprofiteerd van de groei die de steden doormaakten, in tegenstelling tot Groningen, -waar het platteland ontvolkt. Om die reden pleit ik voor een gezamelijk onderzoek naar de mogelijkheden die de Zeeuwse steden bieden, waaronder ook Zierikzee. De economische theorie van de verstedelijking heeft de laatste jaren duidelijke vorderingen gemaakt, waarvan verschillende regio's al hebben geprofiteerd. Daarnaast zou Schouwen-Duiveland en Zierikzee in het bijzonder kunnen profiteren van de belangstelling die de komende jaren verwacht mag worden van de aanleg van de vaste Westerschelde- oeververbinding. De eerste nieuwbouw na de watersnoodramp vond nog binnen de grachten van Zierikzee plaats Foto '1957. (Coll.J. van too) 12

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 76