SCHAALVERGROTING: ACHTERGRONDEN EN DE GEVOLGEN VOOR BEWONERS VAN SCHOUWEN- DUTVELAND door Frans Thissen Inleiding Het opheffen van het Waterschap Schouwen-Duiveland vormt een onderdeel van een meer algemeen proces van schaalvergroting. Schouwen-Duiveland staat bovendien aan de vooravond van een gemeentelijke herindeling, er is een nieuw streekplan in voorbereiding en er wordt gezocht naar nieuwe perspectieven voor Schouwen-Duiveland. In dit artikel zal aandacht worden besteed aan het algeme ne proces van schaalvergroting en de veranderende positie van Schouwen- Duiveland en Zierikzee door schaalvergroting. Schaalvergroting is in de eerste plaats een economisch begrip en heeft dan betrek king op maatschappelijke organisaties, zoals bedrijven, voorzieningen en instel lingen. Dat -kunnen ook overheden zijn, zoals waterschappen. Maar schaalvergro ting is ook een begrip dat in de geografie wordt gebruikt om veranderingen in het ruimtelijk gedrag van individuen, van bewoners, te beschrijven. In dit artikel wor den beide gezichtspunten in beschouwing genomen: de schaalvergroting van maatschappelijke organisaties, met name voorzieningen en overheden (zoals waterschappen), en de schaalvergroting in het leven van alle dag van bewoners. Tussen deze twee vormen van schaalvergroting bestaat een voortdurende wissel werking. Als bewoners scheppen wij op een of andere manier de voorwaarden voor de schaalvergroting van maatschappelijke organisaties. En de schaalvergro ting van organisaties beïnvloedt ook weer het leven van alle dag van bewoners. Schaalvergroting De term schaalvergroting duidt in de economie op een proces waarbij een maat schappelijke organisatie het doel voor ogen heeft te komen tot een produktie 'op grote schaal', teneinde tot kostenbesparingen per eenheid produkt te komen. Schaal heeft in dit verband betrekking op cle omvang van de produktie en de omvang van de organisatie. Een grotere schaal geeft mogelijkheden tot een lage re prijs per eenheid produkt, bijvoorbeeld door rationalisatie en standaardisatie; het biedt de organisatie mogelijkheden tot differentiatie en specialisatie; en het geeft de organisatie meer mogelijkheden de omgeving (de concurrentie, de markt) te beïnvloeden. Schaalvergroting is mogelijk door uitbreiding, fusie en overne ming. Het is duidelijk dat aan schaalvergroting naast voordelen ook nadelen kun nen zitten. Na omvangrijke schaalvergroting in het bedrijfsleven eind jaren tachtig, begin jaren negentig, lijken daar de grenzen van de schaalvergroting -misschien tijdelijk- bereikt. Sommige bedrijven hebben zelfs de neiging weer uiteen te val len of zich op kerntaken te richten. Veel bedrijven zoeken momenteel naar een mix van grootschalig opereren en kleinschalig ondernemen of dienstverlenen (Van Dam 1995a). Als het gaat om de schaalvergroting van maatschappelijke organisaties is het zin vol drie typen schaalvergroting te onderscheiden (figuur 1). Ze kunnen goed wor den geïllustreerd met voorbeelden uit het onderwijs. Bij elementaire schaalver- 75

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 79