Het resultaat van deze schaalvergroting of regionalisering van het maatschappelijk leven voor onze woonomgeving is dat er sprake is van een herverdeling van bevolking binnen regio's op grond van woonmilieukenmerken. Die herverdeling heeft allereerst een kwalitatief karakter, betreft primair de bevolkingssamenstel- ling. Die herverdeling deed zich 25 jaar geleden nog voor binnen een beperkte regio nale schaal, binnen een eilandelijke structuur. Daarin had Zierikzee nog de posi tie van een regionaal centrum. Vanaf de jaren tachtig doet deze herverdeling van bevolking zich steeds meer voor op een ruimere regionale schaal, waarbij de gro tere regionale stedelijke centra (Goes, Middelburg/Vlissingen, Terneuzen) de klei nere centra in Zeeland (Tholen, Zierikzee, Oostburg en Hulst) hebben overvleu geld (figuur 3). In feite wordt daarmee het overheersende belang van de oude 'eilandelijke' structuur doorbroken. In dezelfde fase verandert ook het belang van de afstand tot de grote steden in de Randstad (Rotterdam) van karakter. Ging het tot de jaren tachtig in de eerste plaats om het regionaal economische aspect van de afstand tot de Randstad, daarna gaat het tevens om meer van het wonen en de recreatie van Randstedelingen afgeleide ontwikkelingen (Thissen 1995). De hiervoor geschetste verandering in ruimtelijke maatvoering blijkt ook duidelijk uit de spreiding van woonkernen met een suburbane bevolkingssamenstelling (een groot aandeel jonge huishoudens met een relatief hoog inkomen). Zierikzee heeft in het (verre) verleden als stedelijk centrum van het eiland wel effecten op de bevolkingssamenstelling van omringende nederzettingen gehad (Schudde- beurs, maar ook wel aantrekkelijke woonkernen van de omringende gemeenten). Daarvan is momenteel echter geen sprake meer. Het is nu eerder te verwachten dat de bevolkingssamenstelling van Zierikzee zelf een afgeleide wordt van stede lijke centra elders. Nederzettingen met een suburbane bevolkingssamenstelling komen momenteel niet op Schouwen-Duiveland voor (figuur 4). Ze liggen steeds op korte afstand van de regionale stedelijke centra. De suburbane bevolkingssa menstelling van Tholen hangt samen met de nabijheid van het regionale stedelij ke centrum Bergen op Zoom. Figuur 4. Zeeuwse nederzet tingen getypeerd naar ■woonmUieu op basis van de bevolkingssamenstel ling ('Ibissen 1995) 80

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 84