Voorwoord Op 13 december 1995 is met de laatstgehouden algemene vergadering formeel een einde gekomen aan het bestaan van het waterschap Schouwen-Duiveland. Met een op dezelfde dag gehouden symposium werd afscheid genomen van hen die bestuurlijk of ambtelijk direct betrokken zijn geweest, maar ook van velen met wie het waterschap in de loop der jaren contacten onderhield. Door een aantal sprekers werd op dat symposium vooral aandacht besteed aan het verleden, maar het waterschap heeft ook een toekomst! En juist om die toe komst veilig te stellen moet het waterschap worden versterkt; om te overleven wordt het waterschap opgeheven. Samen met de waterschappen Tholen, Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland en hel wegschap Walcheren wordt vanaf 1 januari '1996 immers liet waterschap Zeeuwse Eilanden gevormd, niet alleen in oppervlakte en aantal inwoners veel groter, maar ook in mogelijkheden. Verandering en vernieuwing mogen er echter niet toe leiden dat essentiële zaken uit het verleden verloren gaan. Met de inhoud van genoemd symposium is benadrukt dat er door de eeuwen heen een speciale band is geweest tussen het waterschap Schouwen-Duiveland en Schouwen-Duiveland als woon- en werkgebied. De geschiedenis van Schouwen-Duiveland is er één van een gevecht legen het water, en is daarom welhaast synoniem met de geschiedenis van de waterschappen op dit voormali ge eiland. De gehouden inleidingen volgen hierna in bewerkte vorm. Nu houdt het waterschap op te bestaan. Betekent dat ook het einde van de band tussen de regio Schouwen-Duiveland en het waterschapDat zou wel een zéér ongewenst effect zijn van deze - in eerste instantie vanuit Schouwen-Duiveland in gang gezette - ontwikkeling. De sprekers hebben tijdens het symposium aspecten belicht waaruit iets blijkt van die speciale band met het gebied. Dat bleek ook uit de aanwezigheid van veel vertegenwoordigers van andere overheden, instellingen en organisaties met wrie het waterschap Schouwen-Duiveland contacten onderhield. De genoemde con tacten zullen voortaan weliswaar plaats vinden met het waterschap Zeeuwse Eilanden, maar inhoudelijk niet veranderen; ieder waterschap heeft met een zeke re variatie deze zelfde soort contacten. Behalve met andere overheden en organisaties waren er echter de talloze indivi duele contacten met ingelanden. Het zijn juist die contacten, die de essentie zijn van de speciale verbondenheid van de regio met het waterschap. En dat is iets wat in ieder geval niet mag veranderen. Het zijn immers de ingelanden, de bewo ners van het gebied, aan wie het waterschap, bestuur en medewerkers ten dien ste staan. Een groot deel van de identiteit van de waterschappen werd bepaald door de aloude trits: belang, betaling, zeggenschap, ofwel "die betaalt, die bepaalt". Misschien past die trits, gelet op de omvang en breedte van de huidige taakuit oefening niet meer helemaal bij de moderne waterschappen. Sommige belangen gaan immers verder dan de directe leefomgeving, anderzijds zegt de hoogte van een voor een taak te plegen investering niet altijd iets over het belang zoals dat gevoeld wordt door degenen die er voor betalen. Ook waterschappen maken gebruik van subsidiemogelijkheden en hebben daar- 4

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 8