KRONIEK VAN HET WATERSCHAP SCHOUWEN-DUIVELAND Oppervlakte (inclusief buitendijkse gronden): ruim 25.937 ha. Lengte van de zeeweringen (dijken en duinen): circa 167 km. Lengte van het openbare waterlopenstelsel: circa 260 km. Lengte van de wegen van het waterschap: circa 350 km. Herverkaveling en afivatering Ingrijpend was de herverkaveling, waartoe na de ramp besloten was. Kort na de drooglegging van de polders begin 1954, kwamen de eerste draglines naar Schouwen-Duiveland voor dit omvangrijke project. Een zeventigtal boeren vertrok naar elders. Als uitvloeisel van de herverkaveling werden talrijke binnendijken afgegraven, verdwenen wegen, watergangen en sloten en werden nieuwe aange legd. In het kader van het gewijzigde waterlopenstelsel werden nieuwe gemalen gebouwd bij Den Osse, Dreischor, Ouwerkerk en Zierikzee. Voor het zuidelijk deel van de polder Schouwen werd het gemaal Prommelsluis gebouwd. Kleinere gemalen kwamen in de Westerenban, in de Oosterenban, in de Prunje, in Noordgouwe en in de Zuidhoek, ten zuiden van Zierikzee. In 1992 kwam een klein gemaal aan de Boerenweg bij Zierikzee gereed voor de af- en ontwatering van de nieuwbouwwijk Poortambacht. Van de gemalen is Prommelsluis bij Kerkwerve de grootste met een capaciteit van 500 kubieke meter per minuut. De herverkaveling werd in 1963 afgesloten met de bekrachtiging van de akte van toedeling waardoor iedere eigenaar formeel in het bezit werd gesteld van zijn nieuwe eigendommen. Om te voorkomen dat bij een eventuele nieuwe ramp opnieuw geheel Schouwen zou kunnen onderlopen werd de Delingsdijk aange legd, die loopt van Serooskerke naar Brouwershaven. Deze dijk deelt Schouwen in tweeën. Rijkswaterstaat drukte het plan door tegen de wil van het Waterschap Schouwen, dat prioriteit wilde leggen bij versterking van de zwakke dijken. Gemaal Prommelsluis mei dienstwoningen. 1970. 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 93