Ook het deel van de duinen, in beheer bij het waterschap, bleef de aandacht vra gen. Het Noorderstrand bij Scharendijke bleek dermate zwak dat versterking nodig was zodat ook dit kustvak zou voldoen aan cle deltanormen. In 1989 werd de betreffende strook over een lengte van ongeveer 11/2 kilometer verhoogd. Er was een bedrag van bijna 4,3 miljoen gulden mee gemoeid. Ter gelegenheid van het afscheid van dijkgraaf Steur kreeg een duintop bij dit opgeleverde werk de naam 'Steurtop'. Het sluitsnik van op deltahoogte brengen van de zeeweringen volgde in 1990 met de duinversterkingswerkzaamheden bij de Burgh en Westlandpolder. Daarmee werden de Deltawerken op Schouwen-Duiveland afgerond. Ter gelegenheid daar van werd een gedenksteen aan de duinvoet op het strand geplaatst. Hoe noodzakelijk de Oosterscheldekering was, bleek eind januari, februari en begin maart 1990. Tijdens de hevige stormen moest de kering achtmaal worden gesloten, waarvan eind februari driemaal achter elkaar. Volgens de kansbereke ningen zou dit slechts één keer per 4 a 5.000 jaar kunnen voorkomen, waarmee weer eens werd aangetoond dat het menselijk vermogen beperkt is. De schade werd geraamd op ruim 1 miljoen gulden. Peilen De peilboot van bet waterschap Schouwen in de haven van Zienkzee. circa 1910. (coll.J. Quaak, Zierikzee) Een constante controle van de vooroevers bleef belangrijk. De methode door te peilen met behulp van roeiboten was sterk verouderd. Daarom schafte het water schap in I960 een peilboot aan, die passend de 'Meermin' werd genoemd naar de gelijknamige dame/vis in het waterschapswapen. Met deze boot werden ook pei lingen uitgevoerd voor andere waterschappen, vooral die rond de Oosterschekle. 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1996 | | pagina 96