MIJNEXPLOSIE TE ZIERIKZEE IN 1969 door Frans Beekman en Joop van Loo Inleiding Gedurende de Eerste Wereldoorlog werd de bevolking van Schouwen-Duiveland geconfronteerd met een aantal zaken, welke grote invloed hadden op het dage lijks leven. We denken daarbij aan de mobilisatie van een groot aantal dienst plichtigen en reservisten, de voedselschaarste, het probleem van de vele Belgische vluchtelingen, het vergissingsbombardement op Zierikzee en de verschillende vliegtuigongelukken en noodlandingen van verdwaalde vliegtuigen. Ook de vele aangespoelde zeemijnen van verschillende nationaliteiten vormden een groot probleem. In de loop van de oorlog werden in de Nederlandse kustwateren met name door Frankrijk en Engeland maar ook door het neutrale Nederland verschillende uitge strekte mijnenvelden gelegd. Deze mijnen vormden door hun slechte verankering meer dreiging voor de zeewering dan voor de scheepvaart. Uit het gehele Nederlandse kustgebied kwamen met de regelmaat van de klok, en zeker na stormachtig weer, berichten over aangespoelde mijnen, ongevallen en schade door explosies. In de haven van Ouddorp spoelde een mijn tegen een afgemeerd binnenvaart schip en ontplofte. De schipper, zijn vrouw, hun vijf kinderen en de knecht kwamen om het leven. In het Oostgat voor de kust bij Westkapelle werd het Marinewachtschip door een losgeslagen mijn tot zinken gebracht. In hetzelfde gebied ontploften 11 mijnen in de netten van vissersschepen. De stranden van de Waddeneilanden lagen vol met mijnen en werden tot ver boden gebied verklaard. Via het ministerie van Buitenlandse Zaken werd met name bij de Engelse regering geprotesteerd tegen het ongevraagd, zonder enige waarschuwing, leggen van mijnen in de territoriale wateren van Nederland. Schouwen-Duiveland In de periode 1915 - '1920 spoelden alleen al in het werkgebied van het water schap Schouwen meer dan 80 mijnen aan. Een tiental van deze mijnen explodeerde tegen de zeewering. Door een dagenlange hevige storm in de tweede week van oktober 1917 raakte een aanzienlijk aantal mijnen op drift, waarvan een groot deel tegen de kust explodeerde. Bij Borrendamme, Kistersinlaag en Flaauwers werden enorme gaten in de steenglooiing geslagen. Op verschillende plaatsen was meer dan 60 m2 weggeslagen. De schade aan particuliere eigendommen was eveneens aanzien lijk. Binnen de bebouwde kom van Zierikzee sneuvelden op verschillende plaatsen de ruiten. Op het strand tussen Scharendijke en cle Verklikker werden acht mijnen aangetroffen. Tussen de vuurtoren en de trap van Westenschouwen lagen zoveel mijnen dat extra manschappen bij de boeren in de omgeving werden ingekwartierd ten behoeve van een uitgebreide en intensieve bewaking. De aangerichte schade veroorzaakte flinke onvoorziene tegenvallers op de jaar rekeningen van het waterschap. 101

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 103