1911- Zierikzee. Een korporaal-schipper en drie lorpedisten met twee door hen gedemonteerde Engelse mijnen. coll. Gemeentearchief Schouwen-Diiiveland). Ernstige ongevallen Door roekeloos en ondeskundig omgaan door leken met aangespoelde mijnen gebeurden er op Schouwen-Duiveland enkele ernstige ongevallen met dodelijke afloop. Op 1 maart 1915 spoelde binnen de gemeente Zierikzee een mijn aan ter hoogte van de Cauwersnol in de nabijheid van de schietbaan. Deze mijn werd gevonden door de zoons van de in de buurt wonende landbouwer Cashoek. Zij begonnen zonder de militaire autoriteiten in te lichten de mijn op het droge te brengen. Samen met Andries van Burgh, de knecht van de familie Cashoek en de twaalf jarige Pieter de Haan trokken en duwden Marien. Jan en Evert Cashoek de mijn tegen de glooiing omhoog. Tijdens deze onverantwoorde handeling explodeerde de mijn, met gevolg dat het vijftal om het leven kwam. Daags voor Kerstmis 1917 vonden de gebroeders Pieter Izak en Izak Arij Paulus de Waal uit Dreischor, vaste werklieden bij de polder Dreischor, de dood. Daar zij lang na het verstrijken van het gewone tijdstip van thuiskomst nog niet van hun werk waren teruggekeerd werd hun jongste broer op onderzoek uitge zonden. Hij nam contact op met opzichter Berrevoets van de polder en samen gingen zij naar de in de polder gelegen werkkeet. Daar vonden zij temidden van een grote ravage cle beide broers ernstig gewond op de grond. De spoedig ont boden geneesheer dr. Ittman van Noordgouwe kon niet anders dan de dood vaststellen. Bij nader onderzoek bleek dat cle broers getracht hadden het afvaarmechanisme, 103

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 105