toegezonden. Dr. Beel beloofde de situatie de volgende dag met zijn mede bestuursleden te zullen bespreken. Bij een gericht onderzoek daags na de explosie op het rampterrein door het opr uimingscommando van de Hulpverleningsdienst bleek het om een langzaamwer- kende contactmijn van Engelse makelij uit de Eerste Wereldoorlog van het type HII met zuurgevulde trilhoorns te gaan. Deze mijnen hadden een doorsnede van 1,50 meter en een hoogte van 1.25 meter. Bij de demontage waren de 11 inch- lange trilhoorns de elektrische batterij en de vertragingsmodule weggenomen maar was van de oorspronkelijke actieve lading van 145 kg springstof circa 50 kg achtergebleven. Eenzelfde conclusie werd getrokken ten aanzien van de mijn op het terrein bij de Rooms Katholieke begraafplaats. In deze mijn was circa 25 kg springstof achtergebleven. Deze mijn werd nog dezelfde middag om 17.20 uur door het commando op de gemeentelijke vuilstortplaats nabij de Westhavendijk tot ontploffing gebracht. Teneinde aan de belofte te kunnen voldoen, om het Nationaal Rampenfonds zo snel mogelijk een voorlopig schaderapport ter hand te stellen, verzamelden zich op de morgen van de achttiende november een veertigtal enquêteurs in de trouwzaal van het stadhuis. Zij waren gerecruteerd uit medewerkers van de verschillende gemeentediensten en van de provincie. De heer ir. Huisman, hoofd volkshuisvesting en bouwnijverheid van de provincie Zeeland, was met de lei ding belast en instrueerde de enquêteurs. Nog diezelfde dag werd het rapport verzonden. Door de gemeenten Rotterdam en Axel werd de medewerking van bouwkundi gen toegezegd. Twee bouwkundig opzichters van de gemeente Axel zijn daadwerkelijk bij het opnemen van de schade betrokken geweest. De aanvanke lijk gevraagde bouwkundige hulp van de gemeente Rotterdam bleek achteraf niet nodig. De Gemeenteraad In de middag van dinsdag 18 november om 16.30 uur kwam de gemeenteraad van Zierikzee in een openbare spoedvergadering bijeen. Deze vergadering stond geheel in het teken van de mijnexplosie en de gevolgen daarvan. Allereerst gaf burgemeester Kastelein een uitvoerig verslag over de toedracht van de explosie. Vervolgens lichtte hij de genomen beslissingen en maatregelen toe. Hierna ontstond een uitvoerige discussie over de wenselijkheid van een schrootverwerkingsbedrijf binnen de bebouwde kom. Er kan morgen weer zo'n situatie ontstaan. Tussen afvalmaterialen kunnen altijd, zonder dat men op de hoogte is, gevaarlijke explosieve elementen zitten. De heer Bij de Vaate wees op een eerder ernstig ongeval bij het verwerken van afvalmateriaal door personeel van de Beschutte Werkplaats. Achteraf blijken sommige zaken verkeerd te zijn geweest. Er moet meestal eerst iets ernstigs gebeuren, wil men tot inzicht komen. Jaren lang kwamen er met de regelmaat van de klok schepen met afgedankt oor logstuig in de haven van Zierikzee om hun gevaarlijke lading later in de Oosterschelde nabij het Havenhoofd te dumpen. Deze locatie was gekozen vanwege de grote diepte ter plaatse. Pas toen in de binnenstad van Utrecht een kruitschip in de lucht vloog besloot de raad van Zierikzee deze schepen uit de haven te weren. Deze discussie was voor raadslid B.W. Schot aanleiding om plotseling op te mer- 109

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 111