van Zierikzee en derhalve niet voor een regionaal doel kon worden bestemd. Vervolgens stelde het college de raad voor het saldo te bestemmen voor een sfeerverlichting in het centrum van Zierikzee. De pers In de eerste uren na de ramp was men van de zijde van het gemeentebestuur zowel in de richting van de regionale als van de landelijke pers en het NOS- journaal zeer terughoudend. Op de avond van de eerste rampdag veranderde dit. Vanaf dat moment werden regelmatig uitgebreide persconferenties gehouden. Het vrij snel verwijzen naar het Nationaal Rampenfonds viel in het NOS-journaal op. Het lijkt erop dat de filmende pers de ramp wat fors aangezet heeft. Met name de landelijk pers had meer belangstelling voor de beloften en uitspraken van minister Beernink dan voor de ramp en de gevolgen. Berichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode zoals: Rampenfonds vergoedt misschienenkele heel erge gevallen en Zierikzee grijpt er naast, met uitzonde ring van enkele trieste gevallen'' hadden een sterke emotionele invloed op de inwoners van Zierikzee. Een verwijt aan de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode dat te weinig aan dacht was besteed aan de spontane hulpactie was onterecht. Het persbericht bereikte de redactie te laat. In het volgende nummer kreeg de actie ruimschoots aandacht. Daags na cle ontploffing werd de burgemeester door de Rijks Voorlichtings Dienst gewezen op een circulaire van het ministerie van Binnenlandse Zaken. In deze circulaire wordt de Rijks Voorlichtings Dienst aangewezen om in voor komende gevallen de persberichten te verzorgen. Bij nader onderzoek bleek zowel in Zeeland als in de andere provincies de circulaire nog niet aan de gemeenten te zijn doorgezonden. Nu ruggespraak van de burgemeester met de Commissaris van de Koningin en de chef Civiele Verdediging wordt besloten de mededeling voor kennisgeving aan te nemen en geen gebruik van de diensten van de Rijks Voorlichtings Dienst te maken. Conclusie In het licht van het bovenstaande relaas mag op de eerste plaats worden vastge steld, dat het een wonder mag heten dat er ten gevolge van de explosie geen dodelijke slachtoffers zijn gevallen. Vervolgens is gebleken, dat door het langdu rig en lichtvaardig omgaan met ogenschijnlijk ongevaarlijk oorlogstuig na vele jaren een dure rekening werd gepresenteerd. Verder is komen vast te staan, dat bedrijven waar een kans bestaat dat gevaarlijke materialen tot ontploffing kunnen komen, niet binnen een bebouwde kom thuishoren. Grote waardering is op zijn plaats voor de wijze waarop de hulpverlening snel en adequaat op gang kwam. Van de zijde van het Provinciaal Bestuur werd op alle niveaus de grootst mogelij ke medewerking ontvangen. Van de plaatselijke overheid mag gezegd worden dat zij alles in het werk heeft gesteld om de pijn en het leed van de slachtoffers, voor zover mogelijk was, te verzachten. Het gemeentebestuur en de Commissaris van cle Koningin hebben niets nagelaten en alles in stelling gebracht om tot een zo hoog mogelijke vergoeding van de schade te komen. Tot slot, maar niet op de laatste plaats dient gewezen te worden op gulle reactie door de inwoners van Zierikzee en vele anderen overal in het land op de spontane hulpactie.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 117