A JBr 1-- ais haven- en handelsnederzetting al volop aan de gang is. Dat past ook in het algemene beeld van Zeeland in die tijd: een gebied waar de bevolking ook op het platteland sterk toeneemt. Het is ook juist in deze periode dat rond de eilan den doorgaande ringdijken worden aangelegd, vermoedelijk mede als reactie op de stormvloed van 1134.36 Overigens geven de bronnen omtrent de aard van handel en bedrijf in Zierikzee pas enigszins een beeld in de tweede helft van de 13e eeuw. Net als Middelburg, waar de stedelijke ontwikkeling misschien al iets eerder begint,37 ligt Zierikzee op een zeer gunstige plaats, namelijk daar waar in het mondingsgebied van de Schelde de zeescheepvaart en de rivierscheepvaart elkaar ontmoeten. Beide steden bevinden zich in de nabijheid van het allengs belangrijker wordende Antwerpen, dicht bij de handelsmetropool Brugge en de (laken-)industriestad Gent; bovendien biedt de zee een goede verbinding met Engeland en zijn Holland en het stroomgebied van Rijn en Maas bereikbaar via cle binnenwateren. Van primair belang is de visserij, vooral de haringvisserij. Vissers uit Zeeland verhandelen verse en gezouten vis naar Brabant, vooral naar Antwerpen, en waarschijnlijk ook richting Holland, het Rijnland, en de Vlaamse steden Gent en Brugge. Een Zeeuws produkt is ook in de 13e eeuw nog steeds het zout, ge wonnen uit het zoute veen. Het zout is voor de Zeeuwse vissers essentieel bij het conserveren van de gevangen vis, maar het is ook een belangrijk exportproduct. Dat kooplieden uit Zierikzee in de eerste helft van de 13e eeuw bij de zout- handel betrokken zijn weten wij dank zij een oorkonde uit 1259 van het W" In 1979 opgegraven koorpartij van de 12e-eeuivse tufstenen basiliek en het daaraan toegevoegde 14e-eeuwse bakstenen koor, alsmede enige fund&ringsresten van de laal- Golbiscbe kerk.(Naar.- Halbertsma, De vermeende centraalbouw, 46.) I n

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 13