door de Vlamingen."1 De Vos meende dat Zierikzee daarna is uitgelegd, en dat voordien alleen het gebied ten westen van de lijn Schuithaven-Dam-Hoofdpooit versterkt was."- Erg waarschijnlijk is dat niet. Volgens de goed geïnformeerde tijdgenoot Melis Stoke wordt tijdens het beleg van 1304 het dak van het predik- herenklooster getroffen door een steen die door de Vlamingen met een blijde over de muur wordt geslingerd.Hel klooster staat op dat moment zo goed als zeker waar het zich ook later bevindt, dus ten oosten van de lijn Schuithaven- Hoofdpoort. Ik zie dan ook geen reden waarom de grachten en muren van rond 1300 niet op dezelfde plaats zouden hebben gelegen als op de kaart van Van Deventer uit het midden van de 16e eeuw, temeer daar er evenmin aanwijzingen zijn voor een stadsuitleg in de latere 14e of 15e eeuw. Volgens de theorie van De Vos zou heel de voor de stad zo belangrijke haven tot na 1304 onbeschermd buiten de stad hebben gelegen; mij komt dat nogal onaannemelijk voor." Vermoedelijk is Zierikzee net als Middelburg ergens rond het midden van de 13e eeuw versterkt nadat het gebied van de stadsvrijheid reeds zijn volle omvang had bereikt, dus zeker na 1229 wanneer Costijn van Renesse zijn goederen en rechten aan de graaf verkoopt. Ook de kaart van Van Deventer wekt sterk de indruk van een in één keer aan gelegde versterking, waarbij de uiteinden van het stervormige stratenplan zó met elkaar zijn verbonden dat er ten behoeve van toekomstige bebouwing zo veel mogelijk open terrein binnen de stad is getrokken, en toch de lengte van muren en grachten zo kort mogelijk is gehouden. Van de open terreinen zijn het noordwestelijke en het noordoostelijke gebied tot in onze tijd voor een belangrijk deel onbebouwd gebleven. Daarentegen is - zie cle kaart van Van Deventer - in de late middeleeuwen, vermoedelijk vanaf eind 13e eeuw, wel het nodige gebouwd in het zuidwesten (lakennijverheid) en het zuidoosten (Nieuwe Poort) van de stad. Besluit Alles overziend is duidelijk dat Zierikzee rond 1300 een stad is in alle beteke nissen van het woord. Terwijl het al in de 10e eeuw het kerkelijk centrum van het oosten van Schouwen blijkt te zijn, fungeert Zierikzee vanaf de 12e eeuw als grafelijk bestuurscentrum voor Zeeland Beoostenschelde en ontwikkelt het zich tot een centrum van handel en scheepvaart, met bovendien enige nijverheid. Sedert op zijn laatst ca. 1220 is Zierikzee ook stad in juridische zin met eigen stedelijk recht. Vermoedelijk rond het midden van de 13e eeuw wordt de stad met grachten en muren versterkt. De plaats van Zierikzee temidden der Hollandse en Zeeuwse steden wordt mooi weerspiegeld door de rangorde waarin de steden in de 13e eeuw oorkonden van de graaf meebezegelen, namelijk steeds in de volgorde: Dordrecht, Middelburg, Zierikzee, met pas daarna steden als Haarlem, Leiden, Delft of Alkmaar.95 De beveste oppervlakte van Zierikzee is eind 13e eeuw vergelijkbaar met die van van Dordrecht en Middelburg, en veel groter dan die van de andere steden in het graafschap."" In de twee eeuwen daarna verandert er dan wel het een en ander. Binnen Zierikzee stagneert de groei na de 14e eeuw en blijven er grote open plekken bestaan. In Middelburg is het laatste tot in de 16e eeuw ook enigszins het geval, maar in Dordrecht gaat de groei door en verdicht de bebouwing zich sterk. Hetzelfde gebeurt in Leiden, Haarlem en Delft, waar bovendien de stede lijke versterking nog enige keren wordt uitgelegd. Steden als Haarlem en Leiden 20

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 22