Maartensdijk. Bij bewesten Schelde hoorden Walcheren, Noord-Beveland, Wolfaartsdijk, Zuid-Beveland en Borsele. De omvang van de eilanden was door bedijkingsactiviteiten, vooral in de twaalfde en dertiende eeuw, sterk toe genomen. Maar door dijkdoorbraken en overstromingen werden soms flinke gebieden weer verzwolgen door het water. De geschiedenis van beide delen is enigszins verschillend. Wellicht kende het hele gebied in oorsprong een zelfde ontwikkeling wat het gewoonterecht betreft. Zeeland viel in de tiende eeuw nog in zijn geheel onder de Duitse koning. Het is mogelijk dat de Westfriese graaf Dirk 11 - een voorvader van wat we vanaf ongeveer 1100 de Hollandse graven noemen - al voor 985 beoosten Schelde (of een gedeelte daarvan) in handen kreeg. Bewesten Schelde'werd, met andere gebieden, door de Duitse koning in '1012 afgestaan aan de graaf van Vlaanderen. Vervolgens heeft de graaf van Vlaanderen Zeeland bewesten Schelde in leen gegeven aan de Hollandse graaf. Wanneer dit heeft plaatsgevonden is niet bekend. Beide graven zullen in hun gebied de bestaande toestand voor het grootste deel hebben gehandhaafd en de locale machthebbers een grote vrijheid hebben gelaten. In elk geval weten we dat de Hollandse graaf vóór 1167 beide delen in handen heeft gehad, want in dat jaar is er een verdrag gesloten tussen de twee graven. De Vlaamse graaf had de Hollandse vervallen verklaard van diens leengebied bewesten Schelde. De graaf van Holland had namelijk oorlog gevoerd tegen zijn Vlaamse leenheer, en verloren. Een leenman hoorde zijn leenheer trouw te zijn - hij had daarvoor een eed af gelegd - en hem met raad en daad (vooral militaire dienst) terzijde te staan. Het was een persoonlijke verhouding tussen twee mannen uit de bovenlaag van de bevolking. Zodra er een nieuwe leenheer kwam, moest de vazal aan die nieuwe heer 'hulde' bewijzen door het afleggen van de eed van trouw; hetzelfde gebeur- 1 Kats 2 Sint-Maartensdijk 3 Malland 4 Slot Maalstede 5 ICruiningen 6 Reimerswaal 7 'De berg van Troje' Vrij naar Geschiedkundige allcis van Nederland. HollandZeeland en Westfries/and in 'i300. blad VI, Zee/and in 1300. s-Gravenhage 1916. 28

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 30