HET VAKWERKHUIS AAN HET VRIJPOORTJE IN ZIERIKZEE Een bouwhistorische verkenning door Bart Klück Inleiding Tussen de historische karigheid van Rotterdam en de door onachtzaamheid aan gevreten rijkdom van Antwerpen is Zierikzee een aangename verrassing: het is niet alleen wat stadsschoen betreft een juweel in Zeelandmaar vormt ook voor de ontwikkelingsgeschiedenis van onze Nederlandse steden en de huizenbouw een rijk maar nog nauwelijks ontsloten archief. Bij de (door de grote afstand te schaarse) bezoeken nam de auteur steevast ook het Vrijpoortje met het intrigerende vakwerkhuis in zijn stadswandeling op (ajb. 1). De laatste jaren vertoonde dit huis een steeds zorgwekkender verval. Het was dan ook een opluchting om in hel late voorjaar van 1996 een steiger voor het huis te zien, met daarbij de duidelijke tekenen van een voornemen tot herstel. Hoewel misschien wat ongepast, noopte de stille van een vrije dag ertoe om via de schutting hel huis met een bliksembezoek te vereren, om uiteindelijk met een aantal dia's terug te kunnen keren. Deze oogst zou geïnteresseerden duidelijk maken dal er in Zeelanden met name in Zierikzee op bouwhistorisch gebied heet bijzondere informatie valt te vergaren. Twee daarop volgende reguliere bezoeken van elk ongeveer een uur waren net vol doende om van het geheel en de onderdelen juist zoveel gegevens te verzamelen aJJ). l Het dubbele buis aan het Vrijpoortje met respectievelijk een vakwerkgevel en een blinde gevel. De situatie vlak voor de restauratie.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 45