van korbeeltjes. Dat betekent dat de zolder een stuk breder was, borstweringen had en dat de kap oorspronkelijk ook veel hoger was dan de huidige. Die kap zal aangesloten hebben op trapgevels aan noord- en zuidzijde, wat betekent dat dit aan de zuidzijde de derde trapgevel in successie was Cafb. 3). Het oorspronkelijke eiken raamwerk, dat tussen de zijgevels geklemd zat, was aanvankelijk niet opgevuld met metselwerk, maar was bekleed met een houten beplanking. Dit huis aan het Vrijpoortje had dus in zijn eerste eeuwen een houten voorgevel op een stenen onderbouw (afb. 6). Daarmee was de voorgevel zeer vergelijkbaar met de (eveneens aan een steeg gelegen) zijgevel van Dam 29 in Middelburg die tot aan een recente restauratie nog zijn oorspronkelijke 15de eeuwse beplanking had (afb. 7). De nog rudimentair aanwezige gebinten van de begane grond waren eenvou diger als die van de verdieping: geen sleutelstukken en geen afgeschuinde hoeken aan de stijlen. De verdieping was echt voor wonen, de begane grond had mogelijk een meer ambachtelijke functie. Beide ruimten hadden een schouw tegen de zuidmuur. Vermoedelijk begin 19de eeuw is de houten gevel vervangen door metselwerk, waarbij enkele regels van het houten raamwerk werden vervangen. De huidige entree met zijn fraaie renaissance-consoles is omstreeks 1600 geplaatst. Op de begane grond verdween de schouw in de zuidmuur. De toen nieuw geplaatste strijkbalk heeft nog een opvallend 17de eeuws sleutelstuk. Noordelijke huis Het noordelijke huis is gebouwd in het midden van de 16de eeuw en dit had wel een stenen voorgevel (afb. 6). Nu is deze voorgevel blind, maar oorspronkelijk was er één venster op de verdieping. Wat voor indeling de voorgevel op de 47

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 49