rende investeringsbelangstelling wordt in de vonnisboeken van schout en sche penen mooi geïllustreerd. Het aantal geschillen over visserijkwesties daalde spectaculair ten gunste van 'agrarische' onenigheden. Na 1648 Na afloop van de Tachtigjarige Oorlog (1648) werd de zee op enkele zeerovers na weer een stuk veiliger. Lang duurde dit niet. De strijd om de maritieme supre matie tussen Engeland en de Republiek in de Engelse zeeoorlogen ontbrandde in alle hevigheid. Alle ellende uit cle jaren van de Duinkerker kapers herhaalde zich weer. Nieuw was wel dat de Staten-Generaal veelvuldig totale vaarverboden afkondigden. De kerkmeesters, die het pondgeld inden, verloren in deze jaren een belangrijke inkomstenbron. Na 1688 komen in de kerkrekeningen geen ont vangsten van betekenis meer voor die een relatie hadden met de haringvisserij. Voor Brouwershaven betekende dit het einde van de eens zo bloeiende haringvisserij. Falende beschermingsmaatregelen Zodra er berichten aan wal kwamen dat de visserij op zee werd bedreigd, sloe gen plaatselijke en gewestelijke overheden en de centrale overheid alarm. Een pakket aan beschermingsmaatregelen werd in werking gesteld. De meest in het oog springende waren het uitrusten van convooiers, de blokkade van de thuis- Delail uit een rekening van de Duinkerkse admiral Heil. Het geëiste losgeld (1.500gulden) van Jan Jacobszoon uit Broiuvershaven wordt bier verantwoord. (ARA Brussel Admiraliteitscolleges. 67 (2 juli 1600). havens van kaperschepen en de verplichte bewapening van vissersschepen. De bescherming van de Zeeuwse zeevisserij was in eerste instantie de taak van het Zeeuwse admiraliteitscollege te Middelburg. In theorie rustte zij jaarlijks zes a zeven convooiers uit. De twee belangrijkste visserijtakken, de haringvisserij en de visserij op gezouten vis, kregen elk drie convooiers. De botvisserij moest het doen met incidentele bescherming van blokkadeschepen en van uitvarende en terugkerende convooiers. In de praktijk waren er vaak minder convooiers in zee. Soms werd in een crisissituatie snel een aantal vissersschepen ingehuurd en uit- 64

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 66