JACOB HUBREGTSE 'n Zêêuwse 'Ollander door Joop van Loo Inleiding Jacob (Jaap) Hubregtse wercl op 11 september 1920 te Haarlem geboren. Zijn vader Marinas Jannes Hubregtse, wercl geboren en groeide op ie Renesse. Zijn moederAclriana Antheunisse zag in Zierikzee bet levenslicht, waar zij tot baar huwelijk woonde. Na hun huwelijk, in 1914 vestigden zijn ouders zich in Haarlem, waar zijn vader werkzaam was bij bet gemeentelijk gasbedrijf. Zijn ouders onderhielden een sterke band met hun geboortegrond, spraken Zeeuws binnen het gezinsverband en brachten vaak een bezoek acin cle familie op Schouwen-Duiveland. Jctap bracht zijn scboolvacanti.es grotendeels door bij zijn grootouders op Renesse en in Zierikzee. Zo kreeg Jaap reeds op jeugdige leeftijd cle liefde voor Zeeland en voor cle Zêêuwse tael met de paplepel ingegeven. Jaap groei de op en doorliep velschillende scholen in Haarlem. In de confectiebranche was hij werkzaam als etaleur en bedrijfsleider. In later jaren imponeerde hij aar dewerk uit Spanje en handelde hij in antiek. Begin jaren zeventig besloot Jaap. tweeënvijtig jaar oudeen stille wens in vervulling te laten gaan en vestigde hij zich met zijn gezin in Zierikzee. waar hij evenals in Haarlem een zaak in antiek en curiosa begon. Nu levend oncler de Zeeuwse lucht en te midden van cle Zeeuiven gingen steeds meer herinneringen aan Zeeuwse woorden, ui lel rukkingen en verhalen uit zijn jeugd opnieuw voor hem leven. Met veel plezier heeft hij cleze aan het papier toevertrouwd en voor hel nageslacht vastgelegd. Op hel verzoek van cle redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode aan de lezers tot het schrijven in de streektaal ging hij gretig in. 1983-1984 Na ruim een jaar stopte hij zijn medewerking aan cle rubriek '"t Zêêuwse oekje". De reden, zo deelde hij mij persoonlijk mee, was het vervelende zetduiveltje bij cle drukkerij. Hij kon zich erg opwinden als zijn tekst niet goecl werd weergegeven. Herhaalde verzoeken aan cle redactie om clil te voorkomen hadden geen resultaat. Jaap overleed op 22 september 1993 op drieënzeventigjarig leeftijd. Hij ligt begraven op, 't Eênege plekje op 'I dnrp, wae I nog net zö stil is as toen z'n grootmoeder op aercle kwam, cle begraafplaats van Renesse. De streektaalschrijver In de Zierikzeesche Nieuwsbode van donderdag 21 april 1983 introduceert de toenmalige hoofdredacteur Marien Kaat een tweetal dialectschrijvers op als volgt: Zierikzee. Sinds het overlijden van cle heer M. J. Bij cle Vaate heeft cle Zierikzeesche Nieuwsbode het moeten stellen zonder een rubriekje in het Zeeuws clialekt. Dat worclt van vele kanten als een gemis gevoeldWij zijn als redaktie dan ook. blij dat we een tweetal "gastschrijvers" hebben kunnen vinden, die regelmatig een aflevering zullen schrijven voor 'l Zêêuwse Oekje". Want dat is cle naam van de rubriek, waarin we deze bijdragen zullen gaan plaatsen, Onder het pseudoniem Arjaon zult u werk aantreffen van de heerA. Leijdekkers te Zierikzee, terwijl het werk. van cle heer J. Hubregtse zal worden ondertekend met Jaokob.Om cle zaak verantwoord te houden, zal dr. A. cle Vin als clialekt ikus het werk. van beicle beren "kontrolerenWe hopen dal u, als lezererg veel plezier mag beleven aan deze rubriek. 79

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 81