Der waere toen ök nog paeretrappen an de Kaoje. Een stikje straete van een meter of drie brêêd dat schuin nae beneje liep tot bie 't waeter. Dan kojje bie laeg waeter toch makkelek vracht in béésten losse. De bekensten lag tegenover de Nieuwstraete, wae 't kefee van Stroband was. De mole bie 't Luitje was toen nog in vol bedrief, 'n sieraed vö de stad, zö assen der bie stong. Mojje noe us kieke. Aktie raore stompe zie, bedauw m'n arte! Mar uut dat verael in de bode van vlee weke begriep 'k wè zö'n beetje dat et noe een vuul gelclzaekje geworren is. 't Wor tied datter een paer gerizzeleveerde deudouwers de koppen bie mekaore steke om daer es wat an te doen! Asse noe kins onderneme, is 't over tien jaer nog zö... Kwa, 't wor tied om es te stoppen. Over tied gesproke, der woonde in die buurte ök 'n meisse, die ad nie vee mi as 'n viengeroed verstand. Opte klokke kieke kon ze nie. As je vroeg oe late et was, zeise: "'t Ei juust gesloge of 't mö nog slae!" Alle ménsen, tot ziens an de Kaoje. JAOKOB. Meziek Noe kregele wi zö'n kaerte vö kiek- in luustergeld in de busse. 't Is gin wonder dattet zö diere is. dae motte ze aol die schrêêuwjongers op Ilversum 3 van betaele. Over de tillevisie zü men ma zwiege. Ma êêl den dag die gietaarplukkers in schrêêuwers op Ilversum 3 is toch schandaoleg, ee? In meer as twaolef plaetjes ze nie. A'k op Zaeterdag om zeven ure opstae, is "Pop-non-stop" a mit vee gebons an de gang. Dan doe ze 't om acht ure as je an je beschuutje zit, nog es over mit "Popfrisser". In as je an de koffie toe bin, draoie ze diezelfde twaolef plaetjes wi as "Popstation". Ieder ure mit andere smoejes in flauwekul. De werrekster krieg zowat gin tied om die plaeten fesoendelek af te stoffen. Da gae zö ma deu tot 'n ure of drie. Dan eit den êên of andere gladjanus ze omme- gedraoid in ie roep êêlemaele overstuur deu de micrefoon, dat noe "disco expres" komt. In as je om zes ure an taefel schuuft, wille ze net mitten 'Avendspits" beginne. "Zet die blèrkasse noe es af" zégge ons dan. Ma de kinders kriege zowat een broerte; da kan toch nie, da binne de twaolef beste! 't Erregste is dazze der nog van die aokelege brullen tussen deu geve. Het liefste zou je de stekker van de radio knippe, ma vö de jeugd izzet zö ies as een mes- jien om 't aesemen. In a'k nie oppasse zette z'op de tillevisie "Countdouwn" in "Toppop" nog an, want anders ze nooit es een verzetje! Ammen eindelek gae slaepe clan dienk'k as noe vannacht die studio es af zou brande, da zoe een rust geve. Ma 't lieken wè offen vuurvast is. Toe 't zö sturmde op Eêmelvaert, docht'k: dae komt nog in orde, zender omme- geblaeze, ma niks Trouwens den duvel luuster ök mee as je om zukke slechte diengen vraagt. Want noe ister inééns een meraekels aordeg plaetje gekomme. gezonge cleu zö'n meisse van ABBA mit een armonica der bie. Die doe een liedje, dae knap je êêlemae wi van op. Atta plaetje uut gespeeld is, voel je jen eige tien jaer jonger, 't Is noe toch wè èrreg moelek geworre. Je mot nae aol die peuke luustere om dat êêne liedje 't ooren! Dus je zie ma, een méns kan van de reegen in de drup raeke missen luustergeld in z'n and. Ale ménsen, groeten van JAOKOB. 87

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 89