Assen d'r an kwam, giengen m'n :t Jannewekke ma in dan mos je tussen twêê ekkens deu, net as noe hie !t Vriepooitje. An cl'êêne kant woonde notaores Korteweg op Schouwenoord achter een groot ekken in een dulleve, wae noe d'uus'oudschoole is. d'Ambachtschoole waster a, Van cler Kreeke was concierge in directeur was De Vries, die woonde tegenoover de schoole in 't Vrie. Ac liter d'Ambachtschoole was ok een diepe dulleve mit an 't èncle een mooi wit tuun'uusje. Wae noe de Niesbode is, stieng een stel kleine uusjes. Die ménsen adde de plee in een oute kotje buute. Dat was 'n emmer onder een planke, d'n bril genaemd, mit een rond deksel om af te sluuten vö cle lucht. Dat allêêneg vö grööte booschappen. De rest dee je ma in cl'n tuun in 's nachts op de pot. M'n oome uut Brou kwam netjes angeklêêd van d'n tram deu 't Jannewekke. Een vrouwe stieng aolverweege cle gang van d'r uusje in gooide de pot leeg op straete. Ma 't kwam net teegen oome Jan. Die most bie ons komme wasse in verschööne. Omdat een bekende kemies bie de belastieng was, wier d'r netuur- lek êêl wat afgelache in 't Stadje. Zo gaetat. Noe mensen, wï de groete van JAOKOB. 'd'Ambachtschoole wcister ei'. (Foto: coll. Gemeentearchief Schouwm-Duivelcind.) Vrouwenleven op 'n durp As je vroeger opte clurpen kwam, dan was 't aomae nog zö rusteg en vredeg. Lae'k es 'n lieste maeke van watter nog nie was: gin auto's mit toeristen, gin tillevisie, gin brommers, gin electra, gin waeterkraene, gin emancipasie in gae ma cleu! Ma z'aclde nog gin eekel an wérken.... Dat deeë ze van vroeg tot laete in ze zonge in floote cler nog bie old Vö scheien adcle ze gin tied. De vrouwen van noe zitte mit een glaesje sjerrie neffen de wasaotomaat in Privé te lezen oe gelukkeg de jet-set is. Mar as tante Coba op Schaerendieke wasdag ad, most ze der eige bezwuumd wèrreke vö dat et op zolder te drogen ieng. Dan most ze nog boontjes plukke, cl'oenders voere in eten koke. Ze was oltöös ma bezeg, oales blonk ter in uus. Der kwaeme êêns in de weke twêê broers mit een korrewaegen vis langste cS9

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 91