Ont wikkeling In de jaren voor het behalen van zijn onderwijsbevoegdheid stond Anton sterk onder invloed van de Haagse School: het landschap was favoriet. In 19'11 begon hij te etsen, later maakte hij houtsneden, droge naalden benevens enige litho's en gravures. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was hij drie jaar gemobiliseerd; in 1916 lag hij vier maanden in Amersfoort. Dit was een keerpunt in zijn leven. Van die tijd af heeft hij maar weinig landschappen meer getekend, hij had zijn hart toen geheel en voorgoed verpand aan het (oude) stadsgezicht. Kennismaking met de Vlaamse schrijver Felix Timmermans, in 1918, en daarna met Vlaanderen, was een tweede keerpunt: deze ontmoetingen brachten kleur in zijn leven en in zijn werk. In 1920, na zijn benoeming tot tekenleraar aan het Kennemer Lyceum vestigde hij zich in 1922 met zijn vrouw in Heemstede, daarna al gauw in Haarlem en in 1939 in Overveen. Hij was gehuwd met Jo van Poelvoorde, die zich in ons land en in Zweden bekwaamd had in kunstweefwerk. Verschiet op Schouwen met Renesse, Kasteel Moermond, Haamstede en Noordwelle. Schels met pen en penseel. 0.1. inkt en sepia (1928'!'). Het eerste boek dat hij illustreerde (dat was in 1921, daarna volgden er zo'n 350) was de tiende druk van Pallieter van Felix Timmermans; drie jaar daarna verliet het eerste olieverfschilderij zijn atelier, een Vlaamse kermis. Zijn landelijke vermaardheid als graficus werd langzaam maar zeker eerst geëvenaard, daarna verdrongen door zijn faam als illustrator; na 1934 heeft hij geen grafisch werk meer gemaakt, maar tot op het laatst heeft hij platen en blok ken afgedrukt: de vraag ernaar bleef. Tijdens zijn lange leven heeft Anton Pieck in twaalf landen een schat aan reis notities en uitgewerkte tekeningen bijeengegaard. Hij bereisde alle provincies van ons land, daarnaast werden Vlaanderen en Engeland veelvuldig bezocht en uitvoerig gedocumenteerd. Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 94