De volgende ochtend kwamen dorpelingen kijken of de familie nog in leven was. De schrik zat er goed in. alles werd ingepakt en het gezelschap vond een veiliger en comfortabeler logeeradres in het dorpshotel. Voor moeder, dienstmeisje en kinderen was het een vakantie van zwemmen en wandelen, voor vader een tijd van tekenen en schilderen - elke dag ergens op het eiland. Die zomer maakte hij daar vier olieverfschilderijen. In Zierikzee een geveltje met een waterput aan de Vismarkt (de bejaarde bewoonster stelde hem een stoel ter beschikking en verzorgde hem goed met koffie). In dezelfde stad schilderde hij nog een ander oud straatje met een fraai versierd karretje voor twee melkbussen. Het eerstgenoemde doek heeft jarenlang in de ouderlijke woonkamer gehangen; het heeft nu een plaats gevonden in het fraaie huis van Elsa en Charles Bambery in Engeland. In Renesse troffen hem een oude gevel met daarvoor een stel kippen, benevens een zeegezicht met enige vissersboten: voor Anton Pieck een zeldzaam onderwerp. Negen jaar later, in '1940, kort voor de Duitse inval, logeerden Elsa en haar vader - zij konden uitstekend met elkaar opschieten - bij de familie Stok in hun vakantiehuis op Schouwen- Duivelancl in Scharendijke. Ad.M.C.Stok was uit gever; Anton Pieck heeft veel boeken voor diens Zuid- Hollandsche Uitgevers Maatschappij geïllustreerd, onder andere delen uit de destijds bekende 'Cultuurserie'. Pieck was weer eens op 'tekentocht' en zwierf met Elsa het eiland rond. De radioberichten werden steeds onheilspellender; vader en dochter besloten het zekere voor het onzekere te nemen en naar Overveen terug te keren. Een verstandig besluit: ze vertrokken met de laatste gelegenheid, zoals later bleek. Voor de heer Stok begon de oorlog zeer onaangenaam. Hij werd drie dagen geïnterneerd op verdenking van het geven van signalen aan Duitse troepen. Al gauw bleek de plaatselijke smid de schuldige te zijn. Tijdens de bezoeken aan Schouwen-Duiveland werden allerlei bezienswaardig heden vastgelegd. Het juweel Zierikzee had hierin een groot aandeel: torens, de drie poorten, straatjes, geveltjes. Verder uiteraard Renesse, Brouwershaven, Burch, Haamstede, Dreischor en Noordwelle. Sporadisch een vergezicht (met een beeldende uitdrukking uit de 17e eeuw: een 'achteruit') of een landschap. De oude liefde, hem ingegeven door de Haagse School, was niet geheel weggeroest. Zeeland-vakantieland Voor en na de Tweede Wereldoorlog heeft de familie Pieck vakanties in Zeeland doorgebracht, voornamelijk op Walcheren. In de gehele provincie was de teke naar goed thuis, inclusief Zeeuws-Vlaanderen. Buiten de vakanties om noopten - niet tot zijn ongenoegen - verzoeken hem tot tochten door het vertrouwde land en hij trok clan van het ene hotel naar het andere, onvermoeibaar. Van zijn waar dering voor Zeeland getuigt ook een vakantieweek, ver na de Tweede Wereldoorlog, met kinderen en kleinkinderen in Zoutelande. Met de journalist Fred Thomas trok hij destijds het gehele land door, de een als causeur, de ander als toelichtende prentenvertoner van vaderlandse kleinodiën. In die voordrachten her en der had Zeeland een eigen, plaats. Het boekje "Sentimentele Aardrijkskunde", Zeeuwse mijmeringen van Dr. P.H. Ritter jr. (Ie druk '1952, 4e druk 1974) bevat 55 Zeeuwse tekeningen van 97

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1997 | | pagina 99