cle jaren dertig een fabelachtig hoog bedrag. Niet voor niets verzuchtte raadslid C. Steendijk tijdens de vergadering van 24 april 1933 "Kan deze rente ook besteed worden voor schoolreisjes? Hoe moet dat kleine aantal kinderen het verwerken! Dit is echter niet mogelijk antwoordt de voorzitter, burgemeester J. Bouman omdat het testament het niet toelaat. De bewaarschool kan er echter ook bij wor den betrokken, alleen spijt het hem ook, dat de bijzondere school, waar de meeste kinderen worden onderwezen, er buiten valt. Hierop wordt door wethouder Van Klinken gereageerd op de wijze zoals hiervoor is aangegeven. Inderdaad was in het legaat bepaald dat een deel van het vermogen werd ver maakt aan aan de Openbare Lagere Schooi van Nieuwerkerk Zeeland, mits deze som aanvaard wordt als een Herdenkingsfonds, te heeten het "Maximiliaan en Louise Braam Herdenkingsfonds". De rente van dit fonds moet gebruikt worden voor een jaarlijksch schoolfeest te houden beurtelings op den S'sten en den 16'den September (om het andere jaar een van die datums) zijnde de verjaardagen van de gevers respectievelijk, en dit feest moet insluiten alle tractaties voor alle kinderen ingeschreven in die voornoemde Openbare School." Nog steeds wordt volgens de bepalingen uit het legaat gehandeld, zij het dat de datum waarop het Braamfeest jaarlijks wordt gevierd wel wat schommelt in de tijd. Maar daaraan is natuurlijk ook debet de verschuiving van de schoolvakanties zoals dat de laatste jaren gebruikelijk is. Overigens werd ook al in de eerste jaren af en toe afgeweken van de voorgeschreven data. In ieder geval wordt altijd geprobeerd het feest in september te vieren, met incidenteel een uitloper naar begin oktober. Hoewel tegenwoordig een ander feest gevierd dan men in de beginjaren deed wordt nog steeds recht gedaan aan de gedachte van Maximiliaan en Louise Braam, zijnde het organiseren van een speciaal feest voor de jeugd van de Openbare Basisschool van Nieuwerkerk. Eerste herdenkingsfeest op vrijdag 8 september 1933 Op 8 september 1933 ten half elf ure begaven zich cle Bwgemeester J. Bonmancle wethouders van Klinken en JA. Gaanderse, benevens de leden der vaste Commissie naar cle Openbare bewaarschool. In deze school waren 62 kinderen in feestkleeding en feeststemming in banken gezeten. De Burgemeester sprak, een kort woord o.ci. dat het heden feest wasdaargesteld door een kindervriend welke in Amerika overleed. De kinderen zongen een toepasselijk lied waarvoor de Burgemeester cle onderwijzeres een compliment maakte. Daarna begon cle tractatie bestaande uil chocolademelk, krentenbollen en chocolade. Hierna werd cle Openbare Lagere School bezocht. De Bwgemeester nam a/lereeist bet woorcl. Hij vertelde van hel leven en de werkkring van wijlen cle Heer Braam, en zijn liefde aan zijn geboorteplaats alsmede aan de school waar hij zijn eerste onderwijs genoot wat feitelijk, de grondlegging van zijn kapitaal was. Hierop werd een veigroot portret van wijlen Braam en zijn dochter onthuld. Onder leiding van dhr. Eveleens, hoofcl cler O.L. school zongen de kinderen een mooi toepasselijk, lieclgedicht cloor clhr. CA. Swenne te Ouwerkerk. Achtereenvolgens voerden de IleerenJ.J. van Klinken, de Voorzitter van de Commissie en dhr. Eveleens het woord. De tractatie bestond eveneens uit chocolademelk, koekjes enz. Op deze bijeenkomst was. dhr. J. Smallegange, oucl onderwijzer tegenwoordig welke nog een woord van clank ontving van den Bwgemeester voor zijn vele hulp aan de school bij vacatures en deigelijke. Des namiddags om half 2 uur stond hel muziekgezelschap op hel schoolplein 98

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 100