'De Wereld' te gebruiken. Bij erg ongunstig wêer is ook gedacht aan de schuur van A.C. van Oeveren als tenminste de Bewaarschool niet meer disponibel is." De opbouw van het feestterrein werd uitbesteed aan de lokale aannemers. De namen werden op een lijst geplaatst en jaarlijks werd de opbouw, om beurten, gegund. Op de lijst stonden o.a. de bedrijven Lemson, Gebrs. Radewalt en Soeters. Ook de consumptieve kant werd keurig verdeeld. Zo lezen we bij de notulen over 1950: Daar verleden jaar de Heer Reijnhoud de eierkoeken heeft geleverd zal dit jaar Clarisse de beurt hebben. Indien mogelijk zal bij De Bleijker fruit gekocht wor den, bij M. de Bil limonade, bij C.M. Dorst koekjes. "Ook koopt men dat jaar bij Ceel Dalebout flessen ranja en een blik koekjes ten behoeve van de bewaarschool. In de eerste jaren van de instelling van het Braamfeest verliepen de feesten vrijwel identiek. In later jaren werden er andere elementen ingebracht als films, voorstel lingen van goochelaars, vossenjacht etc. Ook werd al vrij snel uit de rente van het kapitaal bijgedragen aan de schoolreisjes en ontving ook de ouderraad jaarlijks een bijdrage (die lang gefixeerd was op 25,—). Tegenwoordig wordt het feest anders gevierd. In de ochtend werd behendigheids- spelletjes gedaan. De winnende groep krijgt de Braambokaal, een wisseltrofee. Dat de kinderen hieraan veel waarde hechten blijkt uit het fanatisme waarmee de spelletjes worden gedaan. Na een feestelijke maaltijd worden er de hele middag films gedraaid, 's Avonds is er een toneelstuk, gebaseerd op een jaarlijks wisse lend thema. Dus ook nu nog duidelijk een kinderfeest. Alleen, tegenwoordig moet er dik geld bij, terwijl men zo'n 60 tot 65 jaar geleden bijna niet wist hoe het geld op te krijgen. Het huidige comité zint dan ook op manieren om het stamkapitaal te verhogen, zodat het feest toch uit de rente van de 'Braamgelden' kan worden betaald. Het Braamcomité Het Braamcomité bezit een verslagenboek waarin diverse zaken over het Herdenkingsfonds staan opgetekend. De nota van de aanschaf is nog steeds in bezit: "1 Breed Folio Notulenboek, 120 vel prima papier en sterk gebonden in chagr.- lederen band met gouden titel". Het boek is op 28 juli 1933 gekocht bij de Boek-, muziek- en kunsthandel S. Ochtman Zoon te Zierikzee voor het bedrag van 19,50 (incl. zegel van 0,10). In het boek staan diverse belangwekkende zaken. Zo lezen we: "De rente van het bedrag uit het Herdenkingsfonds zal jaarlijksch door tusschen- komst van burgemeester en wethouders van Nieuwerkerk in zijn geheel afgedragen worden aan een vaste commissie bestaande uit zes personen. Deze commissie is rekening aan B&W verschuldigd door inzage te geven van dit boek waarin alles betrekking hebbende op dit fonds zal worden opgetekend. De in de commissie benoemde leden zullen wanneer in deze commissie een vacature komt een voor dracht van twee personen maken waaruit door de Raad der Gemeente één wordt benoemd. Bij Raadsbesluit van 28 juli 1933 werden voor de eerste maal in deze commissie benoemd de heren J.J. van Dijk, J.L. van der Have, D. Minkema, C. Steendijk, D. van der Wielen, en J.A. Gaander.se'. Genoemde commissie aanvaardt deze functie en zal zoo goed mogelijk des erflaters laatsten wil uitvoeren." De commissie is op 29 augustus 1933 door burgemeester J. Bonman geïnstalleerd. De commissie verdeelde zelf de functies. Ook organiseerde men het schoolfeest, later Braamfeest genoemd en kocht ook zelf de prijzen in. Vanaf 1972 organiseert 100

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 102