de ouderraad het Braamfeest en beperkt de functie van het Braamcomité zich tot liet bijdragen in de kosten. Het huidig comité overweegt om een stichting in het leven te roepen waarin het Braamfonds wordt ondergebracht. Niet alleen biedt cl.it een juridische basis, waar aan het nu ontbreekt, ook diverse andere, voor deze tijd omslachtige zaken wor den hiermee vereenvoudigd. Het huidige comité is door de gemeenteraad van Duiveland benoemd op 28 augustus 1996. Maar is het nog zinvol om een gemeen teraad zich met dit soort zaken te laten bemoeien? Bovendien staat de gemeente raad van Schouwen-Duiveland in 1998 wel wat verder van de openbare school in Nieuwerkerk af dan de gemeenteraad van Nieuwerkerk in 1933. De huidige raads leden voelen zich ongetwijfeld betrokken bij alle basisscholen, maar waarschijnlijk op een andere wijze clan toen het Braamfonds werd ingesteld. Dat het Braamcomité haar werk uiterst serieus nam blijkt uit het notulenboek en uit het boek waarin de feesten werden beschreven. Bij het inkopen van de prijzen maakte men er 'een dagje van', ging per auto naar Rotterdam en kocht in bij De Bijenkorf, Vroom en Dreesmann, Ter Meulen enz. Er werden werkelijk prachtige prijzen gekocht, men had tenslotte de beschikking over vrij veel geld. Niettemin besloot men op 9 juli 1964 de kosten voor het eten in het vervolg voor eigen rekening te laten komen in een poging het fonds niet al teveel te belasten. Een uitzondering werd. overigens gemaakt voor de secrelarisO). Wat de kwaliteit van de prijzen betreft: één van de leden van de huidige Braamcommissie heeft nog steeds een in uitstekende staat verkerende passerdoos in bezit, gewonnen tijdens een Braamfeest in de jaren zestig. Ook de Braamcommissie merkte de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog. In '1940 is er geen chocola te krijgen, met geluk kreeg men wat flessen ranja te pak ken. In 1942 en 1943 zijn er vrijwel geen spullen te verkrijgen. Men kreeg in dit laatste jaar zelfs helemaal geen cadeaus te pakken. Ook vergaderde men niet tus sen 30 december 1943 en 4 september 1945. Wanneer men op 4 september van het bevrijdingsjaar weer bij elkaar zit vertelt de heer Van cler Have5 dat hij het vermogen van het fonds, 15 pandbrieven a 1.000-, tijdens de inundatie heeft meegenomen naar Zuid-Beveland. Niettemin heeft men in deze periode toch de kas van het fonds weten te stelen: 1 briefje van 10 en 2 dubbeltjes Gelukkig is dit verlies te overzien. Ook 1945 is voor de Braamcommissie een moeilijk jaar: "Getracht zal worden bij M.C. Doeleman wat sprits te koopen en bij de Distributie te probeeren wat snoepbonnen los te krijgen, ook zal getracht worden eenige kisten fruit te koo-pen. Dan komt het volgende probleem: wat geven wij voor prijzen bij de verschillende spelen. Iedereen is het er over eens dat het niet mogelijk is om cadeaux te koopen, dus geldprijzen. Aangenomen wordt een bedrag van ongeveer 175— hiervoor uit te trekken. Nog lang wordt gesproken over de tractatie of het niet mogelijk is wat suiker bij elkaar te krijgen of zoonoclig in 't zwart te koopen. Dit punt zal nog nader onder het oog wor den gezien en de leden wordt verzocht ieder pogingen te doen is diens geest." In het boek met de verslagen van de feesten is het resultaat te zien: "Geïnformeerd was naar consumptie, resultaat was niet te krijgen. Geschenken evenzoo. De uitslag is niet opbeurend. Dus proberen om suiker te koopen, dit lukte, bloem lukt ook, eierpoeder ook, dus eierkoeken laten bakken, voor ieder kind 2 stuks. Door bemiddeling van De Blaeij gelukt het ons 8 kisten fruit te 101

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 103