vroeger jaren voornamelijk akkerbouw bedreven. Rond 1957 werden de overbo dig geworden stallen uit de schuur gebroken om ook tractoren en grotere wagens naar binnen te kunnen rijden. Oorspronkelijk was het dak van de schuur van riet. Het is niet bekend wanneer het riet vervangen werd door pannen. Maar dat zal zeker ook gebeurd zijn van wege liet verhoogde brandrisico. ïn 'Oude Veldnamen Van Schouwen-Duiveland', een uitgave van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. staat vermeld dat de boerderij dateert uit 1815 en dat er voordien een vlasserij was. Maar bewoning op deze plek was er al veel eerder. W.E.P. van IJsseldijk schrijft in 'Oude boerderijen in Zeeland' dat in een veldboek van de polder Dreischor Michiel Willemsz. in 1630 als eige naar en bewoner van de hofstede wordt vermeld. De voorgevel van het woonhuis werd in 1854 vernieuwd. Ramen en deur zijn waarschijnlijk afkomstig van huize 'Rozegaerd' bij Noordgouwe. (Oude boerderij en in Zeeland). Het was Pieter Goemans die het initiatief nam tot verfraaiing van zijn hofstede. Bij de restauratie is geconcludeerd dat de voorgevel van het huis bij die verbouwing circa een meter naar achter is geplaatst. Dit was nodig om hogere ramen te kunnen plaatsen. De voorgevel werd opgemetseld met een rode steen. De zij- en achtergevel zijn opgetrokken met de bekende gele IJssel- steentjes. Het naar achter plaatsen van de voorgevel had tot gevolg dat de ruimte binnen kleiner werd. maar dit werd opgevangen door de woning uit te breiden in de richting van de schuur. Mogelijk werd een deel van de schuur opgeofferd of was de woning niet tegen te schuur aangebouwd en kwam ze door de uitbreiding tegen de schuur te staan. De uitbreiding is binnen nog herkenbaar aan de afwij kende zolderbalken en vloerdelen. Het uitspringende keukentje markeert even eens heel duidelijk de vergroting van het huis. Op de plaats van het keukenraam aan de voorzijde zat voorheen een buitendeur. Daarnaast was een schoorsteen gemetseld. Later werd de ingang verplaatst naar de schuur. Daarvoor werd een doorbraak gemaakt in de scheidingsmuur van het keukentje en de schuur. Dit is nog duidelijk zichtbaar, wanneer we in de entree van het museum staan. De waterput, die zich zowel binnen als buiten het keukentje bevindt, is nog in de originele staat aanwezig. Voor dit keukentje stond een 'bakkeet', die later lange tijd als varkenshok werd gebruikt. A.P. Goemans (1865-1949) verzorgde er zijn varkens goed. Elke week werd het hok schoongemaakt en de muren van binnen gewit. Voor op het erf, meer naar de weg toe, stond het zomerhuis. Het zomerhuis weid tot 1953 bewoond. In '1982 werd het in opdracht van de famlie Barenclregt afgebroken om plaats te maken voor een nieuwe woning. De voorgevel van deze nieuwe woning is in dezelfde stijl als die van het oude zomerhuis. Uitkijkend over de polder is het prachtig gelegen. Een hek met de naam 'Goemanszorg' geeft thans toegang tot het erf. De woning draagt de naam 'Bie 't Zwaenevlot', genoemd naar de oude veldnaam van het weitje tegenover 'Goemanszorg'. In het verleden, toen de bemaling nog niet zo goed geregeld was als vandaag de dag, liepen cle lager gelegen gronden regelmatig onder water. Het weiland tegenover 'Goemanszorg' was ook laag gelegen, maar had ook een wat hoger deel. Op dat veilige deel maakten zwanen elk jaar hun nest. Vandaar deze benaming. 106

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 108