De watersnoodramp in 1953 heeft ook schade toegebracht aan 'Goemanszorg'. Een blij vend probleem is de aantas ting van de muren door inwerking van het zout dat achtergebleven is. Tijdens de bewuste storm nacht was P.C. Barendregt ziek. Dokter Braber werd geroepen, die juist met de auto thuis kwam. Met zijn zoontje Lieven, die nog in de auto zat, reed hij snel naar 'Goemanszorg'. Daar zijn ze door het water overvallen. De bewoners konden nog net op tijd door het snel wassende water naar het hoger gelegen dorp vluchten. De zevenjarige Lieven legde zijn belevenis vast in een opstel. Een fragment hieruit: "Toen papa weer uit het huis kwamen weer in cle auto wou stappen kwam het water al door het gat dat er in de dijk zat. Papa probeerde nog weg te rijden, maar het water stond al onder de auto. Toen slapten we uit en papa probeerde langs de mestput nog naar het dorp te lopen. Maar toen we haast voor de schuur van Goemanszorg voorbij warenviel er een heining om. Toen durfde papa niet, omdat je in het prikkeldraad zou trappen dal er op zat. Toen ging papa weer terug tegen stroom in. Ik dreef zo'n beetje op het water. Toen we bij het huis kwamen, waar papa straks wezen moest, gingen we daar op zolder zitten. Ik heb mijn lange broek uitgedaan. Papa. heeft blinden, die op zolder lagenaan elkaar vastge knoopt met netten, want als het water dan op zolder zou komen dan liet hij ze uit hel raam zakken en dan dreven we daar op weg. l'oen hebben we nog een rat gezien. Hij hijgde van het zwemmen tegen stroom in. Zondagnacht zei papa, als hel water nu op zolder komt. gaan we op het vlierinkje en als hel op het vlierinkje komt gaan we in de balken hangen. Zondagnacht hebben we op het vlierinkje geslapen. Daar lagen een paar matrassen en papa. had nog een paar dekens mee genomen van een opkamer, waar je door heen moest als je naar de zolder moest. Maandagss morgens was hel water nog een halve meter onder de zolder geweest. We hebben 30 uren op Goemanszorg gezeten. Om elf uur kwamen ze ons met de peil boot halen en brachten ons naar de Ring. Daar stond nog een meter water. De bewoners In 'Oude boerderijen in Zeeland' wordt een reeks van eigenaren en pachters genoemd. We beperken ons hier tot enkele bewoners, waar wat meer van bekend is gebleven. Voordat 'Goemanszorg' werd aangekocht voor de huisvesting van het museum was de boerderij in eigendom bij Jan Barendregt en zijn vrouw Lena Barendregt- 'Goernanszorg'februari '1953Colled, ieJ. Qiianl.) 107

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 109