te zeggen, voortaan werd het stedelijk bestuur uitvoerder van hetgeen van hoger hand was beslist. Van rechtstreekse bemoeienis met het bestuur van het gewest en van het land was steeds minder sprake. Toen de Bataafse Republiek in 1806 plaatsmaakte voor het Koninkrijk Holland, werd het Franse bestuursstelsel inge voerd. Geheel op Franse leest werd het bestuur ingericht toen ons land in 1810 werd ingelijfd bij het Franse keizerrijk. Toen de Fransen verdreven waren, leken onder koning Willem I de oude tijden terug te kregen. Als vanouds kreeg Zierikzee weer de stedelijke status. Opnieuw telde Zierikzee twee burgemeesters. Maar dat was slechts schijn. Veel van het geen in de Bataafs-Franse tijd was ingevoerd, bleef bestaan. Nog meer als voorheen werd het plaatselijk bestuur uitvoerder van hetgeen besloten werd op provinciaal en landelijk niveau. Vooral dankzij de liberale stroming, die toonaangevend werd. konden bestuur lijke vernieuwingen worden doorge voerd. Gebroken werd met talrijke belemmerende bepalingen. Veel meer werd overgelaten aan het krachtenveld tussen producent en consument. De overheid, ook de stedelijke, trok zich steeds verder terug om zich vooral te beperken tot een voorwaarden schep pend beleid, met veel aandacht voor de openbare orde. Besturen werd opnieuw een bijbaan. Zierikzee verloor zijn stedelijke status definitief in 1851. Het verschil tussen stad en platteland was vervallen. Voortaan onderscheidde het bestuur van Zierikzee zich in niets meer. Als gevolg van de grondwetswijziging van 1848 kwamen staatkundige vernieu wingen op gang. Een van de gevolgen was de gemeentewet van 1851. De invloed van de kiezers op het bestuur werd vergroot en zou in stappen lei den tot een stelsel van rechtstreekse verkiezingen. In de 19de eeuw deden ook de wethouders hun intrede. Zij vormden samen met de burgemeester het dagelijks bestuur. De burgemeester was nog lange tijd iemand uit de notabelen. Hij was tevens raadslid. Het burgemeestersalaris was dermate gering dat het onmogelijk was iemand hiervoor te krijgen, die geen belangrijke neveninkomsten had. Een burgemeester van elders kreeg Zierikzee eerst in 1872. In de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland zou het nog veel langer traditie blijven dat een eigen inwoner burgemeester werd. Rond de eeuwwisseling komen talrijke nieuwe ontwikkelingen op gang, die ver sterkt worden door de gevolgen van de Eerste Wereldoorlog. Steeds meer dringt het besef door dat de overheid zijn liberale koers moet verleggen. De overheid Het stadhuis van Zierikzee aan de Meelslraat, 1747. (gravure doorJ.C. Philiips naar een teke ning van C.Pronk: Collectie Gemeentearchief Schouiven-Duiveland). 8

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1998 | | pagina 10